دوره 21، شماره 83 - ( مرداد و شهریور 1390 )                   جلد 21 شماره 83 صفحات 72-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (10358 مشاهده)
سابقه و هدف: برنامه ترخیص از قسمت ‌های مهم و منحصر به فرد حرفه پرستاری است. با توجه به این ‌که بیماران بستری در بخش سوختگی پس از ترخیص نیاز به مراقبت ‌ها و اقدامات بازتوانی دارند، لذا وجود یک برنامه اصولی ترخیص جهت این بیماران ضروری به نظر می ‌رسد. این پژوهش با هدف بررسی دیدگاه پرستاران در مورد مشکلات و موانع موجود در اجرای برنامه ترخیص در بخش سوختگی انجام شده است.
مواد و روش ها: در این مطالعه توصیفی، جامعه پژوهش را پرستاران شاغل در بخش سوختگی بیمارستان ‌های امام رضا مشهد و زارع ساری تشکیل دادند که به روش نمونه‌ گیری غیراحتمالی ساده و تعداد 90 نفر در مطالعه شرکت داشته ‌اند. جهت جمع ‌آوری اطلاعات از پرسشنامه‌ هایی مشتمل بر اطلاعات دموگرافیک و سوالات باز و بسته در مقیاس لیکرت در مورد مشکلات و موانع موجود در اجرای برنامه ترخیص در بخش سوختگی استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که بارکاری بالای پرستاران علی ‌رغم شرایط سخت محیط کار، فرصت ناکافی پرستاران به دلیل مشغله زیاد، عدم آشنایی پرستاران نسبت به برنامه ترخیص، فقدان سیستم ‌های حمایتی مالی و روانی برای بیماران در جامعه و فقدان بسته ‌های آموزشی و برنامه استاندارد ترخیص از موانع مهم در اجرای برنامه ترخیص مدون می ‌باشد.
استنتاج: با توجه به یافته ‌های مطالعه و موانع موجود در اجرای برنامه ترخیص می‌ توان با برگزاری کلاس ‌های ضمن خدمت برای پرستاران، تهیه و تدوین بسته ‌های آموزشی و برنامه استاندارد ترخیص و افزایش پرسنل پرستاری با توجه به استانداردهای جهانی، شرایط مناسبی را جهت اجرای برنامه ترخیص فراهم نمود.
واژه‌های کلیدی: پرستار، برنامه ترخیص، سوختگی
متن کامل [PDF 189 kb]   (2358 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.