دوره 26، شماره 137 - ( خرداد 1395 )                   جلد 26 شماره 137 صفحات 114-105 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (6707 مشاهده)

سابقه و هدف: هدف از تحقیق حاضر اثر کینزیوتیپ بر عملکرد و شدت درد در ورزشکاران با و بدون سندرم فشار داخلی تیبیا می‌باشد.

مواد و روش‌ها: نمونه آماری این تحقیق را 30 نفر از دانشجویان تربیت بدنی دانشگاه گیلان، شامل 15 آزمودنی مبتلا به سندرم فشار داخلی تیبیا و 15 آزمودنی سالم تشکیل می‌دادند. در ابتدا، مقایسه عملکرد اندام تحتانی در دو گروه با استفاده از 4 آزمون shuttle run، figure of eight hop test، side to side hop test و agility hop test انجام گرفت. جهت ارزیابی شدت درد از مقیاس visual Analog Scale استفاده شد. سپس عمل تیپینگ، به منظور ارزیابی عملکرد و شدت درد ورزشکاران مبتلا به سندرم قبل، بلافاصله و 24 ساعت پس از استفاده مستمر از آن صورت گرفت.

یافته‌ها: نتایج اولیه نشان داد عملکرد گروه مبتلا به سندرم در تست‌های عملکردی SR و FEH و AH، نسبت به گروه سالم ضعیف‌تر بود (05/0p≤). هم‌چنین نتایج حاصل از آزمون تحلیل واریانس نشان داد افراد مبتلا به سندرم در آزمون‌های SR، FEH و AH پس از استفاده از نوار کینزیوتیپ نمره بهتری کسب کردند و میزان درد آن‌ها بهبود پیدا کرد (05/0 p≤). در طی 24 ساعت پس از استفاده از کینزیوتیپ، عملکرد و میزان درد آن ها در سطح اولیه باقی ماند (05/0 p≥).

استنتاج: مربیان می‌توانند جهت بهبود عملکرد ورزشکاران دارای سندرم فشار داخلی تیبیا تمرینات عملکردی خاص طراحی و از کینزیوتیپ به خاطر نقش درمانی اش به واسطه بهبود حس عمقی و کاهش میزان درد استفاده نمایند.

متن کامل [PDF 600 kb]   (2294 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.