دوره 15، شماره 48 - ( آبان 1384 )                   جلد 15 شماره 48 صفحات 82-91 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Borghei N, Borghei A, Kashani E, Khodam H. Comparison of the duration of the first stage of labour different in and related to Mode of delivery at all hospitals in Golestan privince. J Mazandaran Univ Med Sci. 2005; 15 (48) :82-91
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12-fa.html
برقعی نرجس سادات، برقعی افسانه، کاشانی الهام، خدام حمیرا. مقایسه مدت مرحله اول زایمان در دو گروه زایمان واژینال و سزارین در کلیه بیمارستان های استان گلستان. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1384; 15 (48) :82-91

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12-fa.html


چکیده:   (11904 مشاهده)
سابقه و هدف: یکی از خطیرترین تشخیص های مامایی، تعیین دقیق شروع زایمان و طول مرحله اول زایمان است. زیرا ندادن فرصت کافی در مرحله اول زایمان و مداخلات بسیار زودرس در فاز نهفته و عدم انجام اقدامات موثر در فاز فعال باعث انجام جراحی های بی مورد می شود. نظر به اهمیت و ایمنی زایمان طبیعی (واژینال)، مطالعه حاضر با هدف مقایسه مدت مرحله اول زایمان در دو گروه زایمان واژینال و سزارین در کلیه بیمارستان های استان گلستان انجام گردید.
مواد و روش ها: پژوهش حاضریک مطالعه مقطعی است که بر روی 1128 خانم باردار بستری در 9 مرکز آموزشی، دولتی و خصوصی استان گلستان در سال 1380 انجام شد. نمونه گیری به روش آسان با ترتیب زمانی صورت گرفت و کلیه خانم هایی که در شروع فاز فعال و یا در فاز نهفته زایمان بودند و تمایل به شرکت در مطالعه داشتند، مورد بررسی قرار گرفتند واطلاعات به کمک پرسشنامه و چک لیست جمع آوری گردید و توسط نرم افزار آماری E pi-info6 و آمار توصیفی و استنباطی مجذور کای وT تجزیه وتحلیل شد. در این مطالعه0.05 >P معنی دار در نظر گرفته شد.
یافته ها: نتایج حاکی ازاین بود که میانگین فاز نهفته در گروه زایمان واژینال (6.3 ساعت) بیشتر از گروه سزارینی ها (2.8 ساعت) (P<0.001) و فاز فعال در گروه زایمان طبیعی (3.5 ساعت) طولانی تر از گروه سزارینی ها (2.8 ساعت) بوده است. (P<0.001) و اکثر افرادی که به علت عدم پیشرفت، سزارین شده بودند، اصلا به فاز فعال زایمانی وارد نشده بودند که این مساله در افراد نخست زا بیش تر دیده می شد (P<0.001).
استنتاج: براساس یافته های پژوهش، هر قدر به خانم ها در فاز نهفته و فعال فرصت بیش تری داده می شد، میزان زایمان واژینال افزایش می یافت. با عنایت به این که مقدمه زایمان ایمن ، پیشگیری از زایمان طولانی است باید پروتکلی اتخاذ گردد که با دادن فرصت کافی در مرحله اول زایمان همراه با کنترل دقیق و انجام اقدامات مناسب در فاز فعال از انجام جراحی های بی مورد و عوارض احتمالی آن پیشگیری شود.
متن کامل [PDF 183 kb]   (1995 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb