دوره 15، شماره 48 - ( آبان 1384 )                   جلد 15 شماره 48 صفحات 92-98 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amir ali akbari S, Tofigi Niaki M, Ahmadi M, Alavi H. Reasons for not applying safe contraceptive methods in women using withdrawal method in Amol city, 2003. J Mazandaran Univ Med Sci. 2005; 15 (48) :92-98
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13-fa.html
امیرعلی اکبری صدیقه، توفیق نیاکی مریم، احمدی محبوبه، علوی حمید. دلایل عدم استفاده از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری در زنان استفاده کننده از روش منقطع – آمل 1381. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1384; 15 (48) :92-98

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13-fa.html


چکیده:   (11172 مشاهده)
سابقه و هدف: روش منقطع از شایع ترین روش های پیشگیری از بارداری در کل کشور می باشد. با توجه به درصد بالای شکست روش مورد نظر و بروز حاملگی ناخواسته و عوارض مربوط به آن، این تحقیق روی استفاده کنندگان از روش منقطع در شهر آمل سال 1381 انجام گرفت.
مواد و روش ها: تحقیق به روش توصیفی و بر روی 379 زن متاهل 45-15 ساله ساکن شهر آمل که برای پیشگیری از بارداری از روش منقطع استفاده می کردند، صورت گرفت. نمونه گیری به صورت تصادفی و چند مرحله ای انجام گرفت. خصوصیات فردی و اجتماعی و سوابق مامایی، دلایل استفاده از روش منقطع و عدم استفاده از سایر روش ها بررسی و ثبت گردید. از آمار توصیفی و ضریب همبستگی پیرسون جهت بررسی ارتباط بعضی از متغیرها استفاده گردید.
یافته ها: سن افراد تحت مطالعه 6.4 ±28.1 سال و مدت استفاده از روش منقطع 6.6±53.6 ماه بود و حداقل از سه ماه قبل تا به حال از روش منقطع استفاده کرده بودند. شایع ترین منابع اطلاع رسانی افراد، کارکنان مراکز بهداشت و درمان (26.6 درصد) بوده و اهم دلایل ذکر شده در رابطه با عدم استفاده از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری شامل ترس از عوارض جانبی (28.2 درصد) مخالفت همسر (28.2) ممنوعیت پزشکی (9 درصد) شیردهی (8.7 درصد) و بی تفاوتی نسبت به حامله شدن (7.7 درصد) می باشد. شایع ترین دلایل استفاده از روش منقطع شامل تمایل همسر (25.1 درصد)، کم عارضه بودن روش (20.3 درصد)، در دسترس بودن روش (19.5 درصد) و مطمئن ترین روش نسبت به سایر روشها (12.7 درصد) بوده است. بین متغیرهایی چون سن، مدت ازدواج، تعداد خانوار و تعداد فرزندان و سن آخرین فرزند با طول مدت استفاده از روش منقطع، ارتباط معنی داری به دست آمد P<0.001)).
استنتاج: با توجه به نتایج به دست آمده و باورهای غلط و ترس بی مورد از عوارض جانبی روش های مطمئن و نیز شایع ترین منبع اطلاع رسانی که افراد و کارکنان مراکز بهداشت بوده اند، به نظر می رسد که بایستی در جهت طراحی و اجرای صحیح برنامه های تنظیم خانواده، تلاش و پی گیری به عمل آید و برآموزش مداوم کارکنان بهداشتی و نهایتا آموزش افراد جامعه چه از طریق رسانه های مختلف (رادیو، تلویزیون و ...) و چه از طریق کارکنان مراکز بهداشت و درمان تاکید گردد.
متن کامل [PDF 155 kb]   (2075 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb