دوره 16، شماره 55 - ( مهر 1385 )                   جلد 16 شماره 55 صفحات 93-99 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ansari M, Homaunfar S, Shafiei G. A comparative study of urine albumin ratio to creatinine in hypertensive patients with or without left ventricular hypertrophy. J Mazandaran Univ Med Sci. 2006; 16 (55) :93-99
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-157-fa.html
انصاری مصطفی، همایون فر شهرام، شفیعی قاسم. مقایسه نسبت آلبومین به کراتینین ادرار بیماران مبتلا به فشارخون با هیپرتروفی بطن چپ و بیماران فاقد آن. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1385; 16 (55) :93-99

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-157-fa.html


چکیده:   (10568 مشاهده)
سابقه و هدف: روش استاندارد برای تشخیص هیپرتروفی بطن چپ، اکوکاردیوگرافی است ولی تست دیگری که در سال های اخیر به عنوان نشانه ای برای هیپرتروفی مورد ارزیابی قرار گرفته اندازه گیری نسبت البومین به کراتینین در یک نمونه ادراری می باشد. در این مطالعه آینده نگر تفاوت میزان نسبت البومین به کراتینین ادراری در بیماران مبتلا به فشارخون با هیپرتروفی بطن چپ و بیماران مبتلا به فشارخون بدون هیپرتروفی بررسی می شود.
مواد و روش ها: در این مطالعه 124 بیمار مبتلا به فشار خون بالا مورد مطالعه قرار گرفتند. پس از انجام E.C.G (12 lead) و اکوکاردیوگرافی، بیماران به دو گروه؛ با هیپرتروفی بطن چپ و بدون هیپرتروفی بطن چپ تقسیم شدند. قندخون ناشتا، اوره و کراتینین سرم و نمایه توده بدن (BMI) اندازه گیری شد و تست ادراری آلبومین و کراتینین درخواست گردید .آلبومین ادرار با روش نفلومتری اندازه گیری شد.
یافته ها: حساسیت و ویژگی بررسی UACR بالای 100 در بیماران مبتلا به هیپرتروفی بطن چپ با 32.5 Ravl>11mm درصد و 92 درصد، با شاخص کورنل 37.1 و 87.7 درصد و با Rv6>25 یا Rv5 ، 33.8 و 92 درصد بود. مقایسه نسبت آلبومین به کراتینین ادرار UACR نشان داد در گروه با هیپرتروفی بطن چپ (براساس LVM index) فراوانی موارد UACR>100 بیشتر از گروه بدون هیپرتروفی بطن چپ است.
استنتاج : می توان از UACR در تشخیص و غربالگری بیماران دارای هیپرتروفی بطن چپ استفاده کرد. ضمنا با همراه کردن ECG به UACR ، حساسیت بالاتری به دست خواهد آمد.
متن کامل [PDF 185 kb]   (3862 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb