دوره 16، شماره 56 - ( بهمن 1385 )                   جلد 16 شماره 56 صفحات 37-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Naghshvar F, Torabizadeh Z, Ghaemian A, Emadian O, Gahremani M. The diagnostic value of cholesterol in the differentiation of exudative and transudative pleural effusion. J Mazandaran Univ Med Sci. 2007; 16 (56) :37-43
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-175-fa.html
نقش وار فرشاد، ترابی زاده ژیلا، قائمیان علی، عمادیان امید، قهرمانی مهران. ارزش تشخیصی اندازه گیری کلسترول در افتراق ترانسودا و اگزودای مایع جنب. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1385; 16 (56) :37-43

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-175-fa.html


چکیده:   (11143 مشاهده)
سابقه و هدف: تجمع غیرعادی مایع درپرده جنب (Plueral Effusion) یک یافته شایع در بسیاری از بیماری های ریوی و خارج ریوی می باشد که آنالیز آن جهت تعیین اگزودا یا ترانسودا بودن، برای تشخیص بیماری ضروری است. دسته بندی رایج معیارهای لایت توسط بعضی از مطالعات مورد تردید قرار گرفته است و میزان کلسترول مایع جنب به جهت ارزانی و سادگی روش اندازه گیری جهت افتراق، پیشنهاد شده و یا به ترکیب آن با دیگر پارامترهای آزمایشگاهی توصیه شده است. تحقیق حاضر در جهت بررسی ارزش تشخیصی کلسترول مایع جنب برای افتراق ترانسودا از اگزودا می باشد.
مواد و روش ها: مطالعه برروی 70 بیمار دارای پلورال افیوژن با علت بالینی مشخص در بیمارستان امام خمینی انجام گردید. نمونه مایع جنب و سرم همزمان از نظرکلسترول، LDH و پروتئین اندازه گیری شد و کلسترول مایع جنب و نسبت آن به کلسترول سرم، LDH مایع جنب و نسبت آن به LDH سرم، نسبت پروتئین مایع جنب به سرم و ترکیب LDH و کلسترول مایع جنب مورد ارزیابی قرار گرفت و سپس نتایج با معیارهای لایت از نظر جداسازی ترانسودا و اگزودا مقایسه گردید.
یافته ها: حساسیت، ویژگی و دقت اندازه گیری کلسترول مایع جنب برای افتراق ترانسودا از اگزودا به ترتیب 85 ، 100 و 90 درصد به دست آمد.حساسیت، ویژگی و دقت برای نسبت کلسترول مایع جنب به کلسترول سرم به ترتیب 87 ، 95 و 90 درصد به دست آمد، در حالی که برای معیارهای لایت، حساسیت 97 ، ویژگی 79 و دقت 91 درصد بود. برای ترکیب کلسترول مایع جنب با نسبت کلسترول مایع جنب به سرم، حساسیت 87 ، ویژگی 100 و دقت 91 درصد می باشد ولی پس از ترکیب کلسترول مایع جنب با LDH مایع جنب، حساسیت 97 ، ویژگی 83 و دقت 92 درصد بود.
استنتاج: کلسترول مایع جنب جهت افتراق ترانسودا از اگزودا به اندازه معیارهای لایت مفید بوده ولی بالاتر نمی باشد و ترکیب آن با LDH مایع جنب می تواند اندکی ویژگی و دقت افتراقی را بهبود بخشد. مزیت اندازه گیری کلسترول، سادگی و ارزانی آن می باشد که می تواند همراه با آزمون های متداول تشخیصی مایع جنب انجام شود.
متن کامل [PDF 213 kb]   (2134 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb