دوره 33، شماره 226 - ( آبان 1402 )                   جلد 33 شماره 226 صفحات 196-192 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (446 مشاهده)
سابقه و هدف: با وجود پیشرفت در روشهای جدید درمانی، عفونتهای بیمارستانی همچنان یکی از معضلات عمده بهداشتی و درمانی است. عفونتهای بیمارستانی همراه با ظهور و گسترش پاتوژنهای با مقاومت چندگانه یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی در سراسر جهان است. این مطالعه با هدف بررسی میزان شیوع عفونتهای بیمارستانی و تعیین الگوی مقاومت آنتیبیوتیکی در بیمارستان رازی قائمشهر، استان مازندران انجام پذیرفت.
مواد و روشها: این مطالعه توصیفی- مقطعی، در بیمارستان رازی قائمشهر، استان مازندران در سال 1397-1396 انجام شد. نمونههای جدا شده از بیماران بستری با کشت مثبت انتخاب شدند. الگوی مقاومت آنتیبیوتیکی با استفاده از روش دیسک دیفیوژن (Disk diffusion) انجام شد.
یافتهها: از میان 672 بیمار بستری در بخش های مختلف، بیشترین توزیع فراوانی بیماران در بخش عفونی (40 درصد) بود. شایع ترین پاتوژن جدا شده اشریشیاکلی (26/2درصد)، آسینتوباکتر بائومانی (14/7 درصد)، انتروباکتر (14/1 درصد)، پسودوموناس آئروژنوزا (13/5 درصد) و سیترو باکتر (12/8 درصد) بودند. پاتوژن‌ها در برابر سفالوسپورینها، فلوروکینولون‌ها و مهارکنندههای بتا لاکتاماز و کارباپنم ها مقاومت بالایی نشان دادند.
استنتاج: در مطالعه حاضر شایعترین پاتوژن جدا شده اشریشیاکلی بود. ظهور سیترو باکتر با مقاومت آنتیبیوتیکی بالا میتواند ناشی از تغییر الگوی شیوع میکروارگانیسمها در این بیمارستان باشد.
متن کامل [PDF 380 kb]   (225 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: عفوني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.