دوره 11، شماره 30 - ( فروردين 1380 )                   جلد 11 شماره 30 صفحات 8-17 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Barghi E. A study on the activity of skeletal γ-loop ring and α-γ smaller quantity in rat tail . J Mazandaran Univ Med Sci. 2001; 11 (30) :8-17
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-20-fa.html
برقی عفت. بررسی فعالیت حلقه های گاما دوک عضلانی و α-γ Linkage در دم موش (Rat). مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1380; 11 (30) :8-17

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-20-fa.html


چکیده:   (12177 مشاهده)
سابقه و هدف: دوک عضلانی مسوول کنترل کار فیبرهای عضلات اسکلتی در هنگام استراحت و در سیکل حرکت می باشد و از آن به عنوان یک عامل Servo برای حرکات ارادی یاد شده است. کار این رسپتورکینتیک کاملا به فعالیت فیبرهای گاما بستگی دارد، به طوری که فعالیت حلقه گاما سبب فعالیت la و آوران های گروه II دوک عضلانی می شود. همچنین بین دو فیبر آلفا و گاما همکاری نزدیکی وجود دارد که در تنظیم کار عضلات مخطط مهم می باشند. هدف ازانجام این کارتحقیقی مطالعه دقیق تر فعالیت حلقه گاما در یک و دو سگمان متوالی نخاع و همچنین بررسی فعالیت فیبرهای آلفا با توجه به α-γ linkageبوده است، زیرا درک هر چه دقیق تر مکانیسم های فیزیولوژیکی حلقه گاما و دانستن نحوه کنترل محیطی آنها، شاید راهی برای پی بردن به علل عوامل محیطی باشد که در بروز اختلالات حرکات غیر ارادی و دیستونیک نقش مؤثری دارند و از این طریق بتوان به این دسته از بیماران مبتلا کمک نمود.
مواد و روش ها: در این مطالعه از پانزده سر موش نر نرمال Sprague-Dawely و محلول داروی بیهوشی(30 g/100 ml) Urethane با دوز 170 mg/100 g وزن بدن با تزریق داخل پریتوئن استفاده گردید. برای بررسی حلقه هایγ ، لامینکتومی در ناحیه کمری- خاجی و جراحی در نیمه اول پوست ناحیه دم صورت گرفت.
نتایج: فعالیت موتونرون های گاما در یک سگمان نخاعی به موجب تحریک مکانیکی گوش خارجی، سبب فعالیت حلقه های گاما در یک و یا دو سگمان متوالی نخاع به طور Ipsilateral شد. به طوری که افزایش دپولاریزه در la و آوران های گروه ll دوک عضلانی Caudal به دنبال افزایش فعالیت یک یا بیش از یک فیبرگاما بود. از طرفی la همواره فعالیت بیشتری در مقایسه با فیبرهای آوران گروه ll بر روی فعالیت موتونرون های هم نام نشان دادند. در حالی که فعالیت فیبرهای آوران گروه lll ناشی از تحریک پوستCaudal موجب فعالیت این دسته از موتونرون های گاما نشدند. با توجه به α-γ linkageدامنه پتانسیل های عمل در فیبرهای آلفا در بیهوشی عمیق در حد ریتم زمینه بودند.
استنتاج: به موجب تحریک مکانیکی گوش، موتونرون های گامای هم نام فعال شده در یک و یا دو سگمان متوالی نخاع به طور Ipsilateral سبب فعالیت بیشتری در la در قیاس با آوران های گروه ll در یک و یا بیش از یک دوک عضلانی گردید، اما آوران گروه‌ lll فعال شده به وسیله تحریک پوست Caudal اثر تحریکی روی موتونرون های گاما همنام نداشتند. همچنین با توجه به α-γ linkage فعالیتی در فیبرهای آلفا مشاهده نگردید.
متن کامل [PDF 1080 kb]   (1686 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb