دوره 17، شماره 58 - ( خرداد 1386 )                   جلد 17 شماره 58 صفحات 30-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jalali Nadoushan M, Davati A, Tavakoli A. Expression of Bcl-2 Gene in Primary Breast Cancer and its Correlation with Some Prognostic Factors. J Mazandaran Univ Med Sci. 2007; 17 (58) :30-36
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-210-fa.html
جلالی ندوشن محمدرضا، دواتی علی، توکلی فر اعظم. بررسی وضعیت بیان ژن Bcl-2 در سرطان اولیه پستان و ارتباط آن با برخی عوامل موثر در پیش آگهی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1386; 17 (58) :30-36

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-210-fa.html


چکیده:   (11297 مشاهده)
سابقه و هدف: سرطان پستان شایع تـرین بدخیمـی در زنان محسوب می گردد. در طی 50 سال گذشته میزان بروز سرطان پستان به طور قابل توجهی در ایالات متحده افزایش یافته؛ به طوری که تقریبا از هر 8 زن یک نفر مبتلا می شود. ظهور bcl2 در بیش از نیمی از سرطان های پستان دیده شده است. ظهور بیش از حد Bcl-2 با سرطانی شدن و کاهش مرگ برنامه ریزی شده (Apoptosis) در پاسخ به مسمومیت های سلولی مرتبط می باشد. هدف از این مطالعه تعیین فراوانی ظهور ژن bcl2 در سرطان پستان و ارتباط آن با درجه بدخیمی، مرحله تومور، و درگیری گره های لنفاوی می باشد.
مواد و روش ها: این مطالعه به روش مقطعی بر روی 75 بیمار مبتلا به سرطان پستان بیمارستان شهید مصطفی خمینی (83-1379) انجام گرفت. پس از آماده سازی، از نمونه، برش بافتی گرفته شد. یکی از برش های بافتی تومور و گره های لنفاوی با روش هماتوکسیلین و ائوزین، رنگ آمیزی گردید. لام دیگری به روش ایمنی - بافتی - شیمیایی با آنتی بادی پلی کلونال از نظر bcl2 بررسی شد.تمامی لام ها توسط آسیب شناس واحد، مورد بررسی قرار گرفت. داده ها با استفاده از آزمون مربع کای، من ویتنی و توسط نرم افزار آماری SPSS تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: میانگین سنی افراد مورد مطالعه 54.01 و با انحراف معیار 12.52 سال بود. 69.3 درصد بیماران درگیری غدد لنفاوی داشتند،41.3 درصد نمونه ها bcl2 مثبت بودند. در این بررسی بین ظهور bcl2 و مرحله بندی تومور (stage) و نیز درگیری غدد لنفاوی ارتباط معنی داری یافت نشد. تنها بین ظهور bcl2 و درجه بدخیمی (grade) ارتباط معنی داری مشاهده گردید (p<0.006).
استنتاج: به نظر می رسد، bcl2 عامل موثری در پیش‎آگهی سرطان پستان می باشد. جهت به دست آوردن نتایج قطعی و تعیین نقش bcl2 در پیش آگهی سرطان پستان بررسی همزمان سایر نشانگرهای تومور، ارزشمند می باشد.
متن کامل [PDF 235 kb]   (3831 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb