دوره 12، شماره 36 - ( مهر 1381 )                   جلد 12 شماره 36 صفحات 24-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kosaryan M, Tanasan A, Mahdavi M, Pour morad F, Âzimi H. Effect of zinc supplement on growth of milk feeded infants. J Mazandaran Univ Med Sci. 2002; 12 (36) :24-33
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-323-fa.html
کوثریان مهرنوش، تناسان اسداله، مهدوی محمدرضا، پورمراد فرشته، عظیمی اوریمی حسن. تاثیر روی تکمیلی بر رشد شیرخواران. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1381; 12 (36) :24-33

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-323-fa.html


چکیده:   (12464 مشاهده)
سابقه و هدف: کمبود رشد یکی از مشکلات شایع در طب کودکان می باشد. غیر از کمبود کالری و پروتئین که نقش آن در رشد غیر قابل انکار است، از روی (Zinc) به عنوان یکی از عناصر تاثیرگذار در رشد نام برده می شود. در این مطالعه تاثیر سولفات روی تکمیلی بر وزن و قد کودکان مراجعه کننده به درمانگاه بیماری های غدد کودکان بیمارستان بوعلی ساری در سال های 79- 80 بررسی شد.
مواد و روش ها: مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی دوسوکور با استفاده از دارونما بر روی کودکانی که به دلیل توقف یا نارسایی رشد از طرف مراکز بهداشت شهرستان ساری معرفی شدند، صورت گرفت. این کودکان به سه دسته سوء تغذیه شدید (با SDS وزن کمتر از 3-)، سوء تغذیه متوسط (با SDS وزن بین 2- تا 3-)، کودکان طبیعی یا با سوء تغذیه خفیف (با SDS وزن بالاتر از 2-) تقسیم شدند و برای خنثی سازی عوامل مداخله گر براساس وضعیت اجتماعی و اقتصادی در سه دسته بد، متوسط و خوب قرار گرفتند. در مجموع کودکان در 9 بلوک ایجاد شده به صورت اتفاقی در دو دسته مورد و شاهد قرار گرفتند. به هر دو گروه آموزش تغذیه جهت تأمین کالری و پروتیین و کاهش مصرف مواد غذایی کم ارزش داده شد. در گروه مورد محلول سولفات روی با دوز(5 mg/kg (1 mg/kg/zinc روزانه تجویز گردید. وزن و قد کودکان قبل و بعد از مداخله مقایسه و سطح روی سرم قبل و پس از مداخله کنترل گردید. برای مقایسه یافته ها از آزمون های t‏ ، t زوج و کای دو استفاده شد.
یافته ها: 44 کودک (23 دختر و 21 پسر) مطالعه شدند. بیست و یک نفر در گروه مورد و 23 نفر در گروه شاهد بودند و این افراد خصوصیات پایه مشابهی داشتند. مدت تجویز دارو 3/3 ماه و مدت پیگیری 7/4 ماه بود. نتایج حاصله نشان دهنده افزایش وزن (P<0.02) و قد (P<0.001) در هر دو گروه بوده، اما این اختلاف در بین دو گروه معنی دار نبوده است. بیشترین افزایش وزن در زیر گروه دو ( با سوء تغذیه متوسط) بوده است (P<0.0005). همچنین سولفات روی سبب کاهش بروز گاستروآنتریت در گروه مورد گردید (P<0.005).
استنتاج: سولفات روی تاثیری در بهبود وزن بچه های مورد مطالعه ما نداشته است و به نظر می رسد اندکس های رشدی در نتیجه اصلاح روند تغذیه و تامین کالری و پروتیین بهتر شده است. شاید تجویز روی سبب کاهش بروز گاستروآنتریت شود. مطالعات مشابه در استان های دچار کمبود روی پیشنهاد می شود.
واژه‌های کلیدی: روی، سولفات ها، رشد کودکان، رشد و نمو
متن کامل [PDF 167 kb]   (1660 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb