دوره 14، شماره 44 - ( مهر 1383 )                   جلد 14 شماره 44 صفحات 79-87 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghasemian R, Najafi N, Shojai A. Nasal carriage and antibiotic resistance of Staphylococcus aureus isolates of Razi hospital personel, Qaemshahr, 1382 . J Mazandaran Univ Med Sci. 2004; 14 (44) :79-87
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-398-fa.html
قاسمیان رویا، نجفی نرگس، شجاعی فر آرمان. بررسی فراوانی ناقلین استافیلوکک طلایی در بینی و الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی آن در کارکنان مرکز آموزشی- درمانی رازی قائم شهر پاییز 82. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1383; 14 (44) :79-87

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-398-fa.html


چکیده:   (13029 مشاهده)
سابقه و هدف: استافیلوکک طلایی مقاوم به متی سیلین(MRSA) از عوامل بیماری زای شایع بیمارستانی است که میزان شیوع آن در طی 3 دهه گذشته در سرتاسر جهان در حال افزایش می باشد. یکی از منابع مهم ایجاد عفونت و انتقال آن توسط کارکنان بیمارستانی است. این مطالعه Cross Sectional جهت تعیین فراوانی ناقلین استافیلوکک طلایی در بینی و تعیین طرح مقاومت آنتی بیوتیکی آن در کارکنان بیمارستان رازی قائم شهر در آبان ماه 82 انجام شد.
مواد و روش ها: نمونه ها از ناحیه قدامی بینی 100 نفر از کارکنان درمانی بیمارستان، توسط سوآپ پنبه ای استریل گرفته شد و پس از قرار دادن در لوله آزمایش حاوی آبگوشت برای شناسایی استافیلوکک طلایی و آنتی بیوگرام با معیار NCCLS به آزمایشگاه فرستاده شد.
یافته ها: در این مطالعه 36 درصد افراد، ناقل استافیلوکک طلایی در بینی بوده اند. از نظر شغلی 40 درصد پرستاران و 48 درصد خدمات آلوده بودند. هیچ رابطه ای بین سن، جنس و سال های خدمت با ناقلی وجود نداشته است. بیش ترین مقاومت، نسبت به اگزاسیلین (83 درصد) و کم ترین مقاومت، مربوط به کلرامفنیکل (2.8 درصد) بوده است. مقاومت به وانکومایسین(VRSA) در 2 مورد (5/5 درصد) دیده شد.
استنتاج: فراوانی ناقلین استافیلوکک طلایی در کارکنان درمانی مطالعه حاضر کم تر از آمارهای موجود (50 الی 90 درصد) و در حد شیوع جامعه بوده است (20 الی 40 درصد)، در حالی که مقاومت آنتی بیوتیکی بیش از سایر مطالعات بوده است. شیوع بالای MRSA در این مطالعه و مهم تر از آن یافتن VRSA حائز اهمیت بسیاری است و می تواند ناشی از مواجهه مداوم ارگانیسم های بیمارستانی با انواع آنتی بیوتیک ها باشد و باید ضمن شناخت عوامل زمینه ساز، اقدامات مناسب جهت کنترل آن اعمال گردد.
متن کامل [PDF 170 kb]   (1955 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb