دوره 18، شماره 67 - ( مهر 1387 )                   جلد 18 شماره 67 صفحات 91-95 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zamani A, Kabirzadeh A, Khademloo M, Hashemi Maad M. Frequency of blood transfusion and its products in Emam Hospital of Sari. J Mazandaran Univ Med Sci. 2008; 18 (67) :91-95
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-497-fa.html
زمانی کیاسری عالیه، کبیرزاده آذر، خادملو محمد، هاشمی ماد معصومه. بررسی فراوانی ترانسفوزیون خون و فرآورده های آن در بیمارستان امام خمینی ساری سال 1386 (گزارش کوتاه). مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1387; 18 (67) :91-95

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-497-fa.html


چکیده:   (8270 مشاهده)
سابقه و هدف: خون یک منبع حیات بخش است که جانشین ندارد. محدودیت زمان نگهداری و همچنین فرآیند هایی مانند آزمون های غربالگری سلامت خون، تعیین گروه، کراسماچ که مستلزم هزینه های پرسنلی و تجهیزات آزمایشگاهی می باشد، بر اهمیت نحوه صحیح درخواست و مصرف مناسب آن می افزاید.
مواد و روش ها: این مطالعه توصیفی- مقطعی می باشد. تعداد نمونه 500 نفر برآورد و بیماران با عمل الکتیو به صورت سرشماری بررسی گردیدند. متغیر های مورد بررسی در چک لیست ثبت و داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS آنالیز و نسبت خون کراسماچ شده به ترانسفوزیون کمتر از 1.5 واحد استاندارد محسوب شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که از 500 بیمار وارد شده در مطالعه، فقط تعداد 80 نفر (16 درصد) خون دریافت داشته که مقدار متوسط هموگلوبین در بیمارانی که خون دریافت داشته اند 12.45 و مقدار فرآورده مصرف شده 325 واحد که 15 واحد پلاکت و مابقی خون کامل و گلبول فشرده بود. متوسط مقدار خونریزی در بیماران دریافت کننده خون 822 میلی لیتر و در بقیه 424 بود.
بحث:
در این مطالعه نسبت کراسماچ به ترانسفوزیون خون و فرآورده های آن 4 برابر بیشتر بود. با توجه به هزینه های تولید، نگهداری، جداسازی فرآورده ها، انتقال تا محل بیمارستان، و همچنین هزینه های کراسماچ اعم از آزمایشگاهی و نیروی انسانی، واقعی کردن درخواست ها و کراسماچ بر مبنای نیاز سنجی های علمی توصیه می گردد.
متن کامل [PDF 185 kb]   (1979 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb