دوره 15، شماره 48 - ( آبان 1384 )                   جلد 15 شماره 48 صفحات 32-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Azadbakht M, Hoseinzadeh S. Quantitative analysis of total alkaloids by titration and Hyoscyamine by HPLC in indigenous Datur species inNorth of Iran. J Mazandaran Univ Med Sci. 2005; 15 (48) :32-37
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-5-fa.html
آزادبخت محمد، حسین زاده سیدمحمد. تعیین مقدار تروپان آلکالویید تام به روش تیتراسیون و آلکالویید: هیوسیامین به روش HPLC در داتوراهای بومی شمال ایران. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1384; 15 (48) :32-37

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-5-fa.html


چکیده:   (9564 مشاهده)
سابقه و هدف: گونه های داتورا منبع تهیه تروپان آکالوییدهایی چون آتروپین و فرم چپ گرد آن یعنی هیوسیامین می باشند. جنس داتورا دارای 10 تا 15 گونه می باشد، که گونه D.Stramonium L. در برخی از منابع به عنوان گونه اندمیک کناره دریای مازندران شناخته شده است. علاوه بر گونه استرامونیوم، گونه ی D.Innaxia Mill نیز با فراوانی کم تر در شمال ایران پراکندگی دارد. که افتراق این دو گونه با توجه به خصایص مرفولوژیک امکان پذیر می باشد. به نظر می رسد مقدار آلکالوییدها در گیاه داتورا، به شدت به سن، اندام و گونه گیاه، جغرافیای منطقه رویش (اعم از ساختار خاک و سیستم آب و هوا) و فصل گیاه وابسته باشد. حتی این مقادیر در ساعات مختلف روزهم متفاوت است.
مواد و روش ها: ابتدا مقدار تروپان آلکالویید تام به روش تیتراسیون در اندام های مهم این دو گونه اندازه گیری و سپس مقایسه شدند. سپس مقدار هیوسیامین به عنوان یکی از مهم ترین تروبان آلکالوییدها در این اندامها با روش HPLC مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: بیش ترین مقدار به دست آمده از ریشه و برگ دی. استرامونیوم و مقدار آن 0.4درصد و کم ترین مقدار از ریشه دی. اسنوکسیا با 0.18 درصد به دست آمد. مقادیر تروپان آلکالوییدها برای اندام های دیگر دو گونه، در محدوده ی این دو عدد به دست آمد.
استنتاج: مقادیر به دست آمده تروپان آلکالوییدها در برخی از اندام ها تقریبا بالا و در برخی از اندام ها کم بود، اما مقادیر هیوسیامین به یکدیگرنزدیک بود. اگر چه مقدار آن در گونه اینوکسیا کمتر از استرامونیوم بود.
متن کامل [PDF 129 kb]   (2243 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb