دوره 19، شماره 73 - ( مهر 1388 )                   جلد 19 شماره 73 صفحات 75-79 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shahrokh H, Zargar M, Soleymani J, Kamali K, Barzgarnejad A. 7 case reports of renal transplantation in donors with multiple renal arteries (MRA) and multiple anastomosis in recipient. J Mazandaran Univ Med Sci. 2009; 19 (73) :75-79
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-591-fa.html
شاهرخ حسین، زرگرشوشتری محمدعلی، سلیمانی جواد، کمالی کوشا، برزگرنژاد ایوب. گزارش 7 مورد نتایج پیوند کلیه در کلیه های چند شریانه با بیش از یک آناستوموز بین شریانهای دهنده و گیرنده در بیمارستان هاشمی نژاد تهران (گزارش کوتاه). مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1388; 19 (73) :75-79

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-591-fa.html


چکیده:   (9495 مشاهده)
سابقه و هدف: معمولا خون رسانی به کلیه ها از طریق یک شریان صورت می گیرد که در موارد غیرطبیعی تعداد شریانهای کلیه افزایش می یابد. این مطالعه با هدف گزارش نتایج 7 مورد پیوند کلیه در کلیه های چند شریانه با بیش از یک آناستومز بین شریانهای دهنده و گیرنده انجام شده است.
مواد و روش ها: این مطالعه بصورت case series از فروردین سال1381 لغایت فروردین 1388 بر روی تمامی پیوندهای انجام شده از دهنده زنده انجام شده است. پیوندهای انجام شده با شریان منفرد و شریانهای متعددی که قبل از پیوند شریانها به یک شریان منفرد تبدیل شده بودند از مطالعه کنار گذاشته شدند و در 7 بیمار پیوندکلیه با آناستوموزهای متعدد به شریانهای ایلیاک داخلی، ایلیاک خارجی و اپیگاستریک تحتانی صورت پذیرفت.
یافته ها: تمامی موارد کلیه های پیوندی پس از برداشت کلامپ عروقی جریان خون عالی داشتند. جریان ادرار مناسب در تمامی بیماران با متوسط 13444 سی سی در 24 ساعت اول برقرار شد. موردی از افزایش فشارخون در بیماران پیوندی مشاهده و ثبت نشد. تمامی بیماران در زمان ترخیص کراتینین نرمال با متوسط 1.3mg/dl داشتند. در 2 بیمار تجمع اطراف کلیه ایجاد شد که پس از تخلیه، یک مورد لنفوسل و دیگری هماتوم دژنره گزارش شد که پس از تخلیه بهبود یافتند. اسکن و سونوگرافی کلیه پیوندی بیانگر بقای خوب و عملکرد طبیعی بوده است.
استنتاج: آناستوموز متعدد در گیرنده پیوند از کلیه دارای شریانهای متعدد از نظر عملکرد کلیه پیوندی، بقای کلیه و عوارض پیوند در موارد انجام شده قابل قبول بوده است.
متن کامل [PDF 242 kb]   (1872 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb