دوره 21، شماره 81 - ( فروردين 1390 )                   جلد 21 شماره 81 صفحات 62-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shams Âlizadeh N, Âfkhamzadeh A, Mohsenpour B, Salehian B, Shamsalizadeh N. Intention to Die in Suicide Attempters by Poisoning in Kurdistan Province. J Mazandaran Univ Med Sci. 2011; 21 (81) :62-67
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-659-fa.html
شمس علی زاده نرگس، افخم زاده عبدالرحیم، محسن پور بهزاد، صالحیان بیان، شمس علی زاده نسیم. قصد مرگ در اقدام کنندگان به خودکشی از طریق مسمومیت (در استان کردستان سال 1387). مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1390; 21 (81) :62-67

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-659-fa.html


چکیده:   (8211 مشاهده)
سابقه و هدف: خودکشی یک مشکل اساسی و پیشگیری از آن یک اولویت جهانی است. اقدام قبلی به خودکشی مهمترین پیش بینی کننده مرگ در اثر خودکشی می باشد. بررسی قصد مرگ در خودکشی به عنوان یک عامل مهم در جدی بودن خودکشی می تواند در برنامه ریزی برای پیشگیری از خودکشی موثر باشد.
مواد و روش ها: این مطالعه به صورت توصیفی مقطعی در163 نفر از اقدام کنندگان به خودکشی به روش مسمومیت که در سال 1387 به بیمارستانهای شهرستان سنندج مراجعه نموده بودند، صورت گرفت. از آمار توصیفی و آمار تحلیلی شامل آزمون Chi-square و نرم افزاری SPSS جهت تجزیه و تحلیل داده ها استفاده شد.
یافته ها: قصد مرگ با سن، سابقه اقدام قبلی و داشتن تحصیلات پایین و برنامه ریزی شده بودن اقدام، ارتباط معنیداری داشت. بین قصد مرگ و جنس، تاهل، اعلام قصد و روش خودکشی ارتباط معنی داری مشاهده نشد.
استنتاج: با توجه به اینکه اکثر اقدام کنندگان به خودکشی فکر می کردند که این اقدامشان منجر به مرگ می گردد، باید خودکشی به روش مسمومیت، جدی تلقی گردد. کلیه اقدام کنندگان، بخصوص افراد با سن بالاتر، با تحصیلات پایین تر، کسانی که سابقه قبلی اقدام را داشتند و افراد با برنامه ریزی قبلی از نظر احتمال اقدامات بعدی مورد توجه قرار گیرند.
واژه‌های کلیدی: خودکشی، مسمومیت، قصد مرگ
متن کامل [PDF 216 kb]   (1361 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb