دوره 25، شماره 133 - ( بهمن 1394 )                   جلد 25 شماره 133 صفحات 91-99 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hoseinnejad A, Hedayati M T, Moazeni M, Taghizadeh Armaki M, Abastabar M, Jabari Amiri M R et al . Antifungal Susceptibility Testing of 90 Clinical and Environmental Isolates of Aspergillus flavus to Voriconazole and Itraconazole. J Mazandaran Univ Med Sci. 2016; 25 (133) :91-99
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-6940-fa.html
حسین نژاد اکبر، هدایتی محمد تقی، موذنی مریم، تقی زاده ارمکی مجتبی، عباس تبار مهدی، جباری امیری محمدرضا و همکاران.. ارزیابی حساسیت دارویی وریکونازول و ایتراکونازول نسبت به 90 ایزوله محیطی و بالینی آسپرژیلوس فلاووس. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1394; 25 (133) :91-99

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-6940-fa.html


چکیده:   (5041 مشاهده)

سابقه و هدف: آسپرژیلوزیس تهاجمی بیماری شدید و کشنده‌ای می‌باشد که غالباً در افراد مبتلا به ضعف ایمنی اتفاق می‌افتد. آسپرژیلوس فلاووس به عنوان دومین عامل اصلی آسپرژیلوزیس تهاجمی بعد از آ. فومیگاتوس محسوب می‌شود. از آن‌جایی‌که اطلاعات محدودی در رابطه با حساسیت دارویی آسپرژیلوس فلاووس به تری آزول‌ها در ایران وجود دارد، هدف از مطالعه حاضر ارزیابی حساسیت ایزوله‌های آ.فلاووس به دست آمده از نمونه‌های بالینی و محیطی به داروهای ضد قارچی وریکونازول و ایتراکونازول بوده است.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی 400 نمونه بالینیو محیطی از سه استان مازندران، تهران و مشهد جمع‌آوری شد. ایزوله‌های آسپرژیلوس فلاووس با بررسی مولکولی (PCR و سکوانسینگ) به صورت قطعی شناسایی شدند. در مرحله بعد حساسیت این ایزوله‌های به دست آمده به دو داروی ضد قارچی ایتراکونازول و وریکونازول با روش CLSI (M38A2) مورد ارزیابی قرار گرفت.

یافته‌ها: 90 ایزوله آ. فلاووس (30 مورد نمونه بالینی و 60 مورد نمونه محیطی) به دست آمد. همه ایزوله‌های مورد بررسی MIC<1 را نشان دادند به جز دو مورد از نمونه‌های محیطی که MIC آن‌ها µg/ml2 بود. MIC90 ایزوله‌ها برای وریکونازول و ایتراکونازول به ترتیب µg/ml 5/0، µg/ml 5/0 و MIC50 ایزوله‌ها برای این دو دارو به ترتیب µg/ml 25/0، µg/ml 25/0 به دست آمد.

استنتاج: با مقایسه cutoff اپیدمیولوژیکی تعیین شده برای آسپرژیلوس فلاووس، نتایج مطالعه حاضر نشان از بروز مقاومت احتمالی در دو گونه جدا شده از محیط در برابر ایتراکونازول می‌باشد که می‌تواند هشداری برای بروز مقاومت جدی در ایزوله‌های گزارش شده از ایران باشد.

متن کامل [PDF 765 kb]   (1237 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: قارچ شناسي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb