دوره 25، شماره 134 - ( اسفند 1394 )                   جلد 25 شماره 134 صفحات 105-113 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hali H, Jahanimoghadam F, Bazrafshani M. Inhibitory Effect of Acidulated Phosphate Fluoride and Sodium Fluoride Gels on Levels of Cariogenic Organisms in Oral Cavity Using Quantitative Real Time PCR. J Mazandaran Univ Med Sci. 2016; 25 (134) :105-113
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-7228-fa.html
حالی هاله، جهانی مقدم فاطمه، بذرافشانی محمدرضا. مقایسه تاثیر مهاری ژل APF و ژل سدیم فلوراید (NAF) بر روی غلظت میکروارگانیزم های پوسیدگی زا در محیط دهان با روش Quantitative Real Time PCR. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1394; 25 (134) :105-113

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-7228-fa.html


چکیده:   (5126 مشاهده)

سابقه و هدف: با وجودی که عوامل متعددی در برنامه‏های پیشگیری از پوسیدگی در کودکان وجود دارند، شاید هیچ‏کدام از آن‏ها به اندازه کاربرد مناسب فلوراید درکاهش پوسیدگی مؤثر نباشند. اثرات اصلی پیشگیری ازپوسیدگی فلوراید به وسیله تماس موضعی با مینا و از طریق اعمال اثر آنتی‏باکتریال آن صورت می‏گیرد. هدف از این تحقیق، مقایسه تأثیر مهاری ژل NAF و APF بر روی غلظت میکروارگانیسم‏های پوسیدگی زا (استرپتوکوک موتانس و لاکتوباسیل) با روش Quantitative Real-Time PCR می‏باشد.

مواد و روش‌ها: این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی کلاسیک یک سو کور می‏باشد و در هر نمونه دو اندازه‏گیری (قبل و بعد از مداخله) صورت گرفت، به این صورت که ابتدا 44 نمونه پلاک از کودکان مورد ارزیابی اولیه باکتریایی با روش Quantitative Real Time PCR قرار گرفت و تعداد باکتری‏های لاکتوباسیل و استرپوکوک در هر نمونه به دست آمد. در مرحله دوم به‏طور تصادفی برای22 نفر، ژل APF (23/1 درصد فلوراید + 98/0 درصد اسیدفسفریک) با اسیدیته 5/3 با استفاده از اپلیکاتور در تمام سطوح دندان های موجود در دهان (شیری و دائمی) مالیده شد. هم‏چنین، برای 22 نفر باقیمانده از ژل 2 درصد  NAFبا اسیدیته خنثی استفاده شد. بعد از انجام اعمال مربوط به تحقیق، اندازه‏گیری‏های تعداد باکتری‏ها، مجدداً توسط تکنیک ریل تایم کمی صورت پذیرفت. سپس میزان تغییر میکرواگانیسم‏های پوسیدگی زای پلاک، قبل و بعد از مداخله در دو گروه مقایسه شد. در این مطالعه از آزمون آماری Mann-Whitney استفاده شد.

یافته‌ها: رشد میکروارگانسیم‏های لاکتوباسیلوس و استرپتوکوک موتانس بعد از مصرف APF نسبت به NAF به طور معنی‏داری کاهش یافته است (05/0< p).

استنتاج: از ژل APF با اطمینان بیش‏تری در پیشگیری از پوسیدگی دندانی در کودکان می‏توان بهره جست.

متن کامل [PDF 511 kb]   (1117 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: دندانپزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb