دوره 15، شماره 47 - ( تير 1384 )                   جلد 15 شماره 47 صفحات 14-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Godazandeh G, Alavi A. The effects of pleural tenting in preventing complications after upper lobectomies, Imam Hospital, Tehran. J Mazandaran Univ Med Sci. 2005; 15 (47) :14-18
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-729-fa.html
گدازنده غلام علی، علوی علی اصغر. به کار گیری پلورال تنت پس از لوبکتومی های لوب فوقانی ریه در بیماران بیمارستان امام خمینی (ره) تهران سال 80-78. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1384; 15 (47) :14-18

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-729-fa.html


چکیده:   (11275 مشاهده)
سابقه و هدف: باقی ماندن فضا در قسمت فوقانی قفسه سینه و نشت طولانی هوا از لوله سینه ای پس از لوبکتومی لوپ فوقانی ریه یافته ای شایع می باشد. نشت طولانی علاوه بر افزایش مدت بستری بیمار در بیمارستان، با عوارض خطرناکی همراه است. این مطالعه جهت ارزیابی اثرات استفاده از چادر پلورال (Plearal tent) در پیش گیری از نشت طولانی هوا و عوارض ناشی از آن می باشد.
مواد و روشها: مطالعه از نوع شاهد تاریخی می باشد. پس از انجام لوبکتومی لب فوقانی یا لب فوقانی و میانی در 10 بیمار بیمارستان امام خمینی (ره) تهران (80-78)، چادر پلورال به کار گرفته شد. در 12 بیمار این روش مورد استفاده قرار نگرفت. هر دو گروه از نظر مدت زمان خروج هوا از لوله سینه ای، میزان درناژ، مدت بستری در بیمارستان، بروز عوارض پس از عمل و نیاز به انجام کار مداخله ای خاص مورد ارزیابی قرار گرفتند. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون های آماری تی و فیشر استفاده شد.
یافته ها: سن، جنس، آسیب شناسی و آزمون های عملکرد ریوی در دو گروه مشابه بود. مدت زمان خروج هوا از لوله سینه ای در بیمارانی که در آنها چادر پلورال به کار رفته بود، به مراتب کم تر از بیمارانی بود که به کار نرفته بود(1.1±2.6 در مقابل 9.1±8.1 روز) متوسط مدت زمان اقامت در بیمارستان نیز در گروه چادر، کوتاه تر بود (5±1 در مقابل 10.8±7.5 روز).
استنتاج: به کارگیری چادر پلورال پس از انجام لوبکتومی لب فوقانی بالوبکتومی توام لب فوقانی و میانی ریه، با حذف فضای باقی مانده در قسمت فوقانی توراکس از نشت طولانی هوا از لوب سینه ای و عوارض ناشی از آن جلوگیری می کند و باعث کم تر شدن مدت زمان بستری دربیمارستان می شود. چادر پلورال روش نسبتا ساده و بی خطری است که سبب کاهش عوارض پس از عمل جراحی می گردد.
واژه‌های کلیدی: لوبکتومی، پلورال تنت، نشت هوا
متن کامل [PDF 148 kb]   (1871 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb