دوره 26، شماره 137 - ( خرداد 1395 )                   جلد 26 شماره 137 صفحات 82-94 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shabbeh Z, Feizi A, Afshar H, Hassanzade Kashtali A, Adibi P. Identifying the Profiles of Psychosomatic Disorders in an Iranian Adult Population and their Relation to Psychological Problems. J Mazandaran Univ Med Sci. 2016; 26 (137) :82-94
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-7714-fa.html
شبه زهرا، فیضی آوات، افشار حمید، حسن زاده کشتلی عمار، ادیبی پیمان. شناسایی نیم رخ های اختلالات روان تنی و ارتباط آن با مشکلات روانی در یک جمعیت بزرگسال ایرانی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1395; 26 (137) :82-94

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-7714-fa.html


چکیده:   (8234 مشاهده)

سابقه و هدف: در چند دهه اخیر، بیماری‌های جدیدی تحت عنوان اختلالات روان تنی (سایکوسوماتیک) ظهور کرده‌اند که پیچیدگی موجود در تشخیص آن‌ها منجر به تحمیل بار اقتصادی زیادی به بیماران می‌شود لذا هدف از این مطالعه شناسایی و دسته‌بندی نیم رخ‌های اختلالات روان‌تنی و هم‌چنین بررسی ارتباط آن‌ها با مشکلات روانی (پریشانی روانی، اضطراب، افسردگی) در یک جمعیت بزرگسال ایرانی بوده است.

مواد و روش‌ها: مطالعه مقطعی حاضر روی 4763 نفر شرکت کننده در طرحی به نام سپاهان سپاهان در سال 1389 تا 1390 انجام شد. علائم روان تنی و مشکلات روانی (پریشانی روانی، اضطراب، افسردگی) به ترتیب با استفاده از پرسش‌نامه‌های سلامت بیمار 15 سوالی (PHQ-15) و 47 سوالی روان‌تنی Lacourt، پرسش‌نامه سلامت عمومی 12 سوالی (GHQ-12) و پرسش نامه 14 سوالی اضطراب و افسردگی بیمارستانی (HADS) ارزیابی شدند.

یافته‌ها: در تمام نمونه‌ها چهار دسته اختلال روان تنی شامل روانی، گوارشی، عمومی و تنفسی از علائم روان‌تنی مورد بررسی استخراج شدند که به طورکلی 02/42 درصد از کل واریانس را تبیین کردند. برای زنان و مردان به طور جداگانه همانند کل جامعه چهار دسته اختلال روان تنی روانی، گوارشی، عمومی و تنفسی استخراج شد که به ترتیب 54/41 و 75/44 درصد از واریانس کل را تبیین کردند. هم‌چنین ارتباط معنی‌داری بین مشکلات روانی با اختلالات روان تنی مشاهده شد به گونه ای که با افزایش نمره اختلالات روان‌تنی شیوع مشکلات روانی افزایش می‌یافت (001/0>p).

استنتاج: مطالعه حاضر به عنوان اولین مطالعه در ایران در زمینه دسته‌بندی اختلالات روان‌تنی منجر به شناسایی چهار دسته اختلال روان‌تنی شامل روانی،گوارشی، عمومی وتنفسی شد ونشان داد شدت بالای این اختلالات با شیوع بالاتر مشکلات روانی همراه است. نتایج این مطالعه می تواند در جهت تسهیل تشخیص ابتلا به انواع این اختلالات کمک کننده باشد و در حوزه درمان و پیشگیری از مشکلات روانی بر اساس ارتباط‌های مشاهده شده بین این دو دسته از اختلالات نیز مفید واقع گردد.

متن کامل [PDF 896 kb]   (6026 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: روانپزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb