دوره 12، شماره 35 - ( تير 1381 )                   جلد 12 شماره 35 صفحات 20-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Âlaei K, Mansouri S, Âlaei A. Study on the prevalance rate of clinical tuberculosis in HIV positive patients in Kermanshah province. 1998-2001 . J Mazandaran Univ Med Sci. 2002; 12 (35) :20-30
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-81-fa.html
علایی کامیار، منصوری سیدداوود، علایی آرش. بررسی میزان بروز سل بالینی در بیماران HIV مثبت شناسایی شده استان کرمانشاه از سال 1376 لغایت 1379. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1381; 12 (35) :20-30

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-81-fa.html


چکیده:   (11927 مشاهده)
سابقه و هدف: در بعضی از کشورها یکی از نخستین و شایع ترین تظاهرات بیماران HIV مثبت سل بالینی است. خطر ابتلا به سل بالینی در طی عمر بیماران HIV مثبتی که دارای تست PPD مثبت هستند تا حدود 50 درصد می باشد. در مقایسه با 5 تا 10 درصد در بیماران فاقدHIV ، احتمال مثبت شدن خلط در بیماران HIV مثبت مبتلا به سل بالینی کمتر از سایر مسلولین می باشد. بنابراین تشخیص سل در آنها مشکل تر است. از سوی دیگر، تظاهرات مشابه سل و HIV باعث می شود که پرسنل بهداشتی این بیماران را به عنوان سل ریوی اسمیر منفی درمان نموده و منجر به تشخیص و درمان بیش از حد مجاز شود. هدف از این پژوهش، بررسی سل بالینی در بیماران HIV مثبت است زیرا با تشخیص و درمان موثر سل بالینی و پروفیلاکسی مقدماتی در بیماران مبتلا به عفونت مایکوباکتریوم توبرکلوزیس میزان مرگ و میر در این گروه در معرض خطر کاهش می یابد.
مواد و روش ها: در این مطالعه اطلاعات جمع آوری شده از بیماران مسلولی که تست HIV Ab آنها توسطEliza I ، Eliza II و سپس Western blot پیش از ابتلا به سل مثبت شده بود، مورد ارزیابی قرار گرفت. ملاک تشخیص سل، اسمیر خلط از نظر باسیل کخ، پرتونگاری از قفسه سینه یا اقدامات تشخیصی تکمیلی توسط متخصصین مربوطه بود.
یافته ها: تعداد کل بیماران HIV مثبت شناسایی شده در استان کرمانشاه 638 مورد (8 مورد زن و 630 مورد مرد) و میانگین سنی آنها 35 تا 39 سال بود. هفتاد و سه مورد (4/11 درصد) از کل بیماران HIV مثبت مبتلا به سل شده بودند که همگی مرد بوده و میانگین سنی آنها 34 سال بوده است. شصت و هفت مورد (8/91 درصد) سل ریوی داشتند که 59 مورد (9/80 درصد) دارای اسمیر خلط مثبت بودند و 8 مورد (9/10 درصد) سل ریوی اسمیر منفی داشتند. شش مورد (2/8 درصد) نیز سل خارج ریوی وجود داشت. شصت و یک نفر از مسلولین مورد جدید سل و سایر موارد عود سل (سابقه قبلی سل پیش از ابتلا به (HIV بودند. میزان شکست در درمان 11 مورد (1/15 درصد) بود که 8 مورد (9/10 درصد) از این افراد فوت کرده (9/10 درصد) و 3 مورد نیز دارای خلط مثبت پس از اتمام درمان بودند. چهار مورد (5 درصد) از آنها غیبت از درمان داشتند.
استنتاج: با توجه به میزان شیوع سل بالینی در بیماران HIV مثبت استان کرمانشاه 4/11 درصد می باشد که این مطالعه اهمیت توجه به خطر سل در بیماران HIV مثبت و پیشگیری از آن توسط درمان پروفیلاکسی و تشخیص انواع سل اسمیر منفی و خارج ریوی را بازگو می نماید. مطالعات بعدی در مورد تاثیر انواع درمان های رایج سل و مدت درمان روتین در بیماران HIV مثبت در فازهای مختلفت بیماری توصیه می شود.
واژه‌های کلیدی: HÏV‌، سل، ایدز
متن کامل [PDF 181 kb]   (1972 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb