دوره 21، شماره 82 - ( خرداد 1390 )                   جلد 21 شماره 82 صفحات 55-61 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Seyed Javadain S, Babashahi J, Ranjbar M. Role Transition from Nurse to Head Nurse and the Related Factors in the Hospitals of Mazandaran Province in 2010 . J Mazandaran Univ Med Sci. 2011; 21 (82) :55-61
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-823-fa.html
سید جوادین سید رضا، باباشاهی جبار، رنجبر منصور. بررسی انتقال پرستاران به نقش سرپرستاری و عوامل مرتبط با آن در بیمارستان‌های استان مازندران در سال 1389. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1390; 21 (82) :55-61

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-823-fa.html


چکیده:   (12352 مشاهده)
سابقه و هدف : با توجه به اهمیت مراقبت‌های بهداشتی و نقش سرپرستاران در تحقق این امر و لزوم توجه به آموزش سرپرستاران و مهیا ساختن آنها از جنبه فیزیکی و روانی (نگرشی و اعتقادی) برای پذیرش نقش جدید، این مقاله در پی شناسایی و تبیین عوامل موثر بر شکل‌گیری و حفظ تعهد بالینی پرستاران به هویت پرستاری می‌باشد.
مواد و روش ها : تحقیق حاضر، نوعی مطالعه مقطعی در میان سرپرستاران (زن و مرد) شاغل در بیمارستان‌های استان مازندارن در نمونه‌ای با تعداد 123 نفر (طبق جدول مورگان) می‌باشد که به روش انتخاب تصادفی انجام شده است. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه بوده است. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از آزمون همبستگی Sperman جهت سنجش همبستگی متغیرها و از Regression برای تعیین متغیرهای مرتبط با تعهد نسبت به هویت بالینی پرستاری استفاده شد.
یافته ها : خودباوری، دارای همبستگی مثبت معنی‌داری با نگرش درباره انتقال پرستاران به نقش سرپرستاری (438/0=r)، هنجارهای اجتماعی، دارای همبستگی مثبت معنی‌داری با نگرش درباره انتقال پرستاران به نقش سرپرستاری (627/0=r) و باورهای رفتاری، فاقد ارتباط معنی‌دار با نگرش درباره انتقال پرستاران به نقش سرپرستاری (437/0=r) می‌باشند. هم‌چنین نگرش درباره انتقال پرستاران به نقش سرپرستاری نیز بر خلاف انتظارات با تعهد به هویت بالینی دارای همبستگی مثبت (369/0=r) بود.
استنتاج : با توجه به نتایج فوق، بایستی درباره مفید بودن نقش سرپرستی و مدیریت در بیمارستان و نقش آن‌ها در بهبود وضعیت بالینی بیماران، اطلاع‌رسانی لازم به پرستاران صورت گیرد و زمینه حمایت همکاران از سرپرستاران را فراهم کرد.
متن کامل [PDF 272 kb]   (1867 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb