دوره 27، شماره 150 - ( تیر 1396 )                   جلد 27 شماره 150 صفحات 187-191 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kiani Z, Simbar M, Dolatian M, Zayeri F. The relationship between self-esteem and empowerment of women in fertility . J Mazandaran Univ Med Sci. 2017; 27 (150) :187-191
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-8588-fa.html
کیانی زهرا، سیمبر معصومه، دولتیان ماهرخ، زایری فرید. بررسی ارتباط عزت نفس با توانمندسازی زنان در باروری. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1396; 27 (150) :187-191

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-8588-fa.html


چکیده:   (3885 مشاهده)

سابقه وهدف:  توانمندی از اجزای بهره وری از سلامت محسوب می باشد و اساساً به قدرت تصمیم گیری درباره ی وضعیت سلامت مربوط است و به عنوان یک حق درنظرگرفته می شود. در اهداف توسعه هزاره توجه ی ویژه بر توانمندسازی زنان شده است. توانمندسازی زنان و اولویت بخشی به زنان و توجه به عزت نفس  و به هم پیوستگی  این دو مفهوم مهم می باشد و باعث دستیابی به توسعه پایدار می­شود. از این رو این پژوهش با هدف بررسی ارتباط عزت نفس  با توانمندسازی زنان در باروری انجام گردید.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی- همبستگی است بر روی 400 نفر از زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه های دموگرافیک، اجتماعی و اقتصادی، عزت نفس روزنبرگ و توانمندسازی زنان در باروری بوده است. داده ها با استفاده از  SPSS نسخه 17 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها: یافته ها حاکی از بوده است که زنان از سطح متوسط توانمندسازی در تصمیم گیری باروری برخوردار بوده اند. عزت نفس با توانمندسازی زنان در باروری ارتباط معنی دار داشتند (001/0˂p).

استنتاج:  توانمندی زنان در کل و در بعد تنظیم خانواده نیازمند توجه ویژه است. عزت نفس با در توانمندسازی زنان در تصمیم گیری باروری ارتباط  دارد و این حوزه نیازمند توجه ی جدی است.

متن کامل [PDF 158 kb]   (1133 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: مامائی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb