دوره 16، شماره 51 - ( مرداد 1385 )                   جلد 16 شماره 51 صفحات 81-88 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hedayati M, Mayahi S, Âghili S, Goharimoghadam K, Soltani A, Shokohi T et al . A survey on the incidence of IgE to common allergenic mold in asthmatic patients from Sari-2003 . J Mazandaran Univ Med Sci. 2006; 16 (51) :81-88
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-96-fa.html
هدایتی محمدتقی، میاهی صباح، عقیلی سیدرضا، گوهری مقدم کیوان، سلطانی امیر، شکوهی طاهره و همکاران.. بررسی IgE اختصاصی نسبت به کپک های آلرژنیک در بیماران مبتلا به آسم شهر ساری، سال 1382. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1385; 16 (51) :81-88

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-96-fa.html


چکیده:   (9060 مشاهده)
سابقه و هدف: آسم از بیماری های مزمن ریوی است که به دو صورت آسم آلرژیک و آسم غیر آلرژیک طبقه بندی می شود. قارچ ها با توجه به حضور گسترده در طبیعت و در همه فصول جایگاه ویژه ای در بین آلرژن ها دارند و در بروز حالات آسمی آلرژیک نقش ایفا می کنند. هدف از این مطالعه تعیین میزانIgE اختصاصی سرمی نسبت به کپک های آلرژنیک شایع در بیماران مبتلا به آسم در شهر ساری می باشد.
مواد و روش ها: در این مطالعه 84 بیمار مبتلا به آسم، با معیارهای معرفی شده در هاریسون، ساکن شهر ساری و مراجعه شده به بیمارستان امام (ره) به صورت نمونه برداری مستمر انتخاب شدند. برای اندازه گیری IgE تام وIgE اختصاصی نسبت به قارچ های آسپرژیلوس نایجر، کلادوسپوریوم و آلترناریا آلترناتا به ترتیب ازکیت های طراحی شده به وسیله شرکت GENESIS و ALerCHEK Allergen specific human IgE و بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده استفاده گردید.
یافته ها: نتایج نشان داد که IgE تام57.1 درصد افراد بالاتر از حد نرمال (IU/ml 188) بود. و هم چنین، IgE اختصاصی علیه آلترناریا آلترناتا 20.2 درصد، در مورد کلادوسپوریوم 19 درصد و آسپرژیلوس نایجر 1/1 درصد بود 10.7 درصد بیماران به طور هم زمان از نظر IgE اختصاصی علیه کلادوسپوریوم و آلترناریا آلترناتا مثبت بودند.
استنتاج : اگرچه IgE تام بالاتر از حد نرمال و نیز IgE اختصاصی علیه کلادوسپوریوم و آلترناریا در گروه های مختلف تفاوت هایی نشان داد، اما این اختلاف از نظر آماری معنی دار نبود. هم چنین مشخص شد اکثر افراد دارای IgE اختصاصی نسبت به کلادوسپوریوم و آلترناریا آلترناتا دارای IgE تام بالاتر از حد نرمال بود.
متن کامل [PDF 170 kb]   (2018 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb