دوره 28، شماره 169 - ( بهمن 1397 )                   جلد 28 شماره 169 صفحات 174-169 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3033 مشاهده)
سابقه و هدف: در گذشته، از کندر به عنوان عطر و بخور و در درمان بیماری‌های مختلف استفاده میشد. امروزه، مشخص شده است کندر بر بهبود حافظه و درمان/پیشگیری بیماری آلزایمر نیز تاثیر می‌گذارد. ژن CaMKIIα به علت دخالت داشتن در فرآیندهای سلولی مرتبط با حافظه، تحت‌عنوان حافظه مولکولی نامیده می‌شود. بنابراین، هدف مطالعه حاضر بررسی تاثیر عصاره اتانولی کندر بر بیان ژن CaMKIIα در سلول‌های B65 و PC12 می‌باشد.
مواد و روشها: برای تعیین تاثیر عصاره در زیستایی سلول‌ها، از آزمون MTT استفاده شد و سلول‌ها در غلظت‌ها و زمان‌های متفاوت با عصاره تیمار شدند. جهت مطالعه بیان ژن، سلول‌ها با دو غلظت عصاره و در چهار بازه زمانی تیمار شدند. سپس RNA استخراج شده، cDNA سنتز شد و میزان بیان CaMKIIα توسط  qPCRبررسی شد.
یافتهها: نتایج واکنشqPCR  نشان داد که کندر بیان CaMKIIα را در سلول‌های B65 با پیشرفت زمان به طور متناوب افزایش و کاهش می‌دهد. با این وجود، عصاره نتوانست بیان این ژن را در سلول‌های PC12 القا کند.
استنتاج: با توجه به اهمیت CaMKIIα به عنوان حافظه مولکولی و تاثیر مثبت کندر در تقویت حافظه، نتایج این مطالعه می‌تواند گامی در جهت شناخت بیش‌تر مکانیسم های مولکولی تاثیر کندر در تقویت حافظه باشد.
 
 
واژه‌های کلیدی: کندر، حافظه، ژنCaMKIIα
متن کامل [PDF 826 kb]   (984 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: ژنتیک

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.