دوره 27، شماره 158 - ( اسفند 1396 )                   جلد 27 شماره 158 صفحات 15-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yaghubi Beklar S, Hamzeh M, Talebpour Amiri F. Protective Effect of Zingiber officinale against Diazinon-Induced Heart Injury via Suppression of Oxidative Stress . J Mazandaran Univ Med Sci. 2018; 27 (158) :15-26
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-10785-fa.html
یعقوبی بکلر سعید، حمزه مائده، طالب پور فرشته. اثر محافظتی زنجبیل بر آسیب قلبی ناشی از دیازینون از طریق سرکوب کردن فرایند استرس اکسیداتیو. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1396; 27 (158) :15-26

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-10785-fa.html


چکیده:   (1414 مشاهده)
سابقه و هدف: دیازینون (DZN)، به عنوان یک سم ارگانو فسفره، در کشاورزی استفاده می‌شود و اثرات مخربی بر روی قلب دارد. زنجبیل، به عنوان یک گیاه دارویی دارای خواص آنتی اکسیدانی است. این مطالعه به منظور بررسی اثر زنجبیل در برابر سمیت قلبی ناشی از دیازینون در مدل رت، انجام پذیرفت.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، 32 رت ماده از نژاد ویستار به صورت تصادفی به چهار گروه، کنترل، زنجبیل (100 میلی گرم/کیلو گرم/روز- گاواژ )، دیازینون (10 میلی گرم/کیلو گرم/روز- داخل صفاقی )، زنجبیل + دیازینون تقسیم شدند. زنجبیل یک ساعت قبل از درمان با دیازینون تجویز گردید و همه داروها به مدت 30 روز دریافت شدند. یک روز بعد از دریافت آخرین دارو، پارامترهای استرس اکسیداتیو (MDA و GSH )، تست‌های بیوشیمیایی سرمی و هیستوپاتولوژیکی قلب، ارزیابی شدند.
یافتهها: در این مطالعه، دیازینون به طور معنیداری استرس اکسیداتیو را افزایش داده است ( افزایش MDA و کاهش GSH ). تغییرات هیستوپاتولوژیکی القاء شده در بافت قلب با افزایش معنی دار مارکرهای آسیب قلبی (CPK و LDH ) در سرم همراه بود. زنجبیل به طور قابل ملاحظهای استرس اکسیداتیو، CPK و LDH را کاهش داده، و تغییرات هیستوپاتولوژیکی را بهبود بخشید و دادهها با تستهای one -way ANOVA و Tukey ارزیابی شدند.
استنتاج: زنجبیل با فعالیت آنتی اکسیدانی، با کاهش استرس اکسیداتیو نقش موثری در آسیبهای قلبی ناشی از DZN دارد.
متن کامل [PDF 414 kb]   (295 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بافت شناسي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb