دوره 28، شماره 164 - ( شهریور 1397 )                   جلد 28 شماره 164 صفحات 21-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hashemi B, Rafiei A, Valadan R, Abdollahi M, Ahanjan M, Nazar E, et al . Evaluating the gyrA Gene Mutation in Escherichia coli and Klebsiella pneumoniae Isolates in Sari Imam Khomeini Hospital, Iran. J Mazandaran Univ Med Sci. 2018; 28 (164) :21-30
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-10828-fa.html
هاشمی بهنام، رفیعی علیرضا، ولدان رضا، عبدالهی مریم، آهنجان محمد، نظر عیسی، و همکاران.. بررسی موتاسیون در ژن gyrAدر سویه های بالینی اشریشیا کلی و کلبسیلا پنومونیه جدا شده ازبیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان ساری . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1397; 28 (164) :21-30

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-10828-fa.html


چکیده:   (1390 مشاهده)
سابقه و هدف: افزایش تعداد مقاومت به کوئینولونها در باکتریهای اشرشیا کلی و کلبسیلا پنومونیههای جدا شده از ساری، مشکلات فراوانی را در درمـان ایجـاد نموده است. موتاسیون در ژن gyrA منجر به تغییر اسیدهای آمینه و مقاومت به فلئوروکینولونها در باکتریهای اشرشیاکلی و کلبسیلا پنومونیه میباشد. هدف ما از این مطالعه، تشخیص جهشهای قابل توجه از ایزولههای جدا شده به روش SSCP PCR می باشد.
مواد و روشها: ایزولههای جدا شده جمع‌آوری و تست حساسیت آنتی‌بیوتیکی )سیپروفلوکساسین، نالیدیکسیک اسید) معمول به روش دیسک دیفیوژن آگار انجام شد. مقاومت فلوروکینولون با استفاده از آزمون MIC به روش E-test تایید شد. از روش SSCP PCR برای تشخیص جهش در ژن ser83-asp87) gyrA( استفاده شد. نتایج به دست آمده از روش SSCP PCR برای تایید بهطور راندوم، تعیین توالی گردید.
یافتهها: از 103 ایزوله جدا شده، 65 نمونه (2/63 درصد) اشرشیاکلی و 38 نمونه (8/36 درصد) کلبسیلا پنومونیه بودند. ایزولههای جدا شده با روش SSCP PCR بررسی شدند. در همهی نمونههای اشرشیاکلی مقاوم به سیپروفلوکساسین، حداقل یک موتاسیون مشاهده گردید. همچنین در همه نمونههای کلبسیلای مقاوم به سیپروفلوکساسین، حداقل یک موتاسیون و در 14 نمونه در هر 2 نقطه موتاسیون مشاهده گردید، در حالی که در 5 نمونه حساس به سیپروفلوکساسین هیچ موتاسیونی دیده نشد.
استنتاج: نتایج نشان داد که جهش در gyrA ارتباط نزدیکی با مقاومت کینولون‌ها دارد. افزایش شیوع مقاومت کینولون ها در میان باکتری E.coli و K.penumune جدا شده، نشان دهنده نیاز به برنامه‌های کنترل عفونت می باشد.
متن کامل [PDF 1009 kb]   (366 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: ميکروبيولوژي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb