دوره 28، شماره 159 - ( فروردین 1397 )                   جلد 28 شماره 159 صفحات 38-45 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bari S, Arbabi M, Gill P, Sharif M, Ziaei Hezarjaribi H, Dodangeh S, et al . Morphological and Molecular (28s rDNA) Characterization of Dicrocoelium dendriticum Isolates from Sheep, Goat and Cattle in Mazandaran Province, Iran. J Mazandaran Univ Med Sci. 2018; 28 (159) :38-45
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-11124-fa.html
باری سیمین، اربابی محسن، گیل پوریا، شریف مهدی، ضیایی هاجر، دودانگه سمیرا، و همکاران.. بررسی خصوصیات مورفولوژیکی و مولکولی(28s rDNA) دیکروسلیوم دندرتیکوم جدا شده از گوسفند، بز و گاو در استان مازندران . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1397; 28 (159) :38-45

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-11124-fa.html


چکیده:   (6084 مشاهده)
سابقه و هدف: دیکروسلیازیس بیماری شایع در نشخوارکنندگان است که توسط گونه­های مختلف دیکروسلیوم ایجاد می­شود. این انگل در مجاری صفراوی و کیسه صفرای نشخوارکنندگان و به طور تصادفی انسان دیده میشود. اهمیت اقتصادی دیکروسلیازیس به علت خسارت به کبد و در نتیجه از دست دادن مقادیر قابل توجهی از مواد پروتئینی می­باشد. بنابراین هدف از این مطالعه، بررسی پارامترهای مورفومتریک و مولکولی (PCR و PCR-RFLP) ایزولههای گوسفندی، بزی و گاوی دیکروسلیوم دندرتیکوم در استان مازندران در سالهای 1392-1394 میباشد.
مواد و روشها: در این مطالعه توصیفی، در مجموع 50 ایزوله ترماتود از کبدهای گوسفندی (20 مورد)، بزی
(20 مورد) و گاوی (10 مورد)، از کشتارگاههای مازندران جمع­آوری شدند. کرم­های بالغ با روشهای مورفومتریک و مولکولی ناحیه 28s rDNA مورد بررسی قرار گرفتند. برای تشخیص گونه­ی انگل از تکنیک PCR-RFLP استفاده شد. علاوه بر این، تعدادی از نمونه ها تعیین توالی شدند.
یافتهها: تمام ایزوله­های سه میزبان (گوسفند، بز و گاو) در اغلب شاخصه های مرفولوژیک با هم اختلاف معنیدار داشتند. در مورد شاخص بیضههای انگل، که شاخص قابل اعتمادی برای تشخیص افتراقی گونههای دیکروسلیوم میباشد، در تمام ایزولهها، بیضهها پشت سر هم قرار داشتند و اختلاف معنیداری در اندازه آنها در بین میزبانان مختلف مشاهده نشد. در بررسی مولکولی چهار باند bp116، bp145، bp 393 و  bp409 از محصول PCR بعد از تماس با آنزیم مشاهده شد. در بررسی توالی ایزوله های انگل، اختلاف ژنتیکی چندانی دیده نشد، در حالی که در بررسی مورفومتریک، تفاوتهایی مشاهده شد.
استنتاج: بررسی های مولکولی و مورفومتریک نشان داد که دیکروسلیوم دندریتیکوم تنها گونه­ی آلوده کنندهی گوسفند، بز و گاو در استان مازندران است.
 
واژه‌های کلیدی: دیکروسلیوم، مورفولوژی، 28s rDNA، PCR-RFLP
متن کامل [PDF 756 kb]   (1135 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: انگل شناسي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb