دوره 28، شماره 163 - ( مرداد 1397 )                   جلد 28 شماره 163 صفحات 113-118 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Enayatifard R, Akbari J, Alami S. Investigating the Effects of Humidity and Temperature on Rate and Kinetics of Theophylline Release from Hydrophilic Matrices. J Mazandaran Univ Med Sci. 2018; 28 (163) :113-118
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-11134-fa.html
عنایتی فرد رضا، اکبری جعفر، اعلمی سینا. بررسی اثر دما و رطوبت بر سرعت وکینتیک رهش تئوفیلین از ماتریکس های هیدروفیل. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1397; 28 (163) :113-118

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-11134-fa.html


چکیده:   (1140 مشاهده)
سابقه و هدف: انحلال یک دارو نقش مهمی را در فراهمی زیستی فرآورده ایفاء می‌کند. هر تغییر در خصوصیات فیزیک و شیمیایی می‌تواند سبب تغییر در آزادسازی دارو و در نتیجه سبب تغییر در زیست دستیابی دارو گردد. خصوصیات فیزیکوشیمیایی جامدات دارویی به حضور دما و رطوبت بستگی دارد و گزارشات زیادی از این اثر در مقالات دیده می‌شود. بنابراین برای غلبه بر این تغییرات لازم است که شرایط نگهداری برای حصول آزادسازی مورد نظر از دارو سنجیده شود.
مواد و روش‌ها: قرص‌های تئوفیلین به روش پرس مستقیم و با استفاده از کارباپول 934 و HPMC K15M و با نسبت‌های گوناگون تهیه گردیدند. پس از تهیه قرص‌ها و انجام آزمون‌های اولیه، قرص‌ها در شرایط مختلف دمایی و رطوبتی به مدت 6 ماه قرار گرفتند. میزان رهش تئوفیلین از فرمولاسیون‌ها بررسی گردید و سپس داده‌های حاصل به مدل‌های کینتیکی برازش گردیدند. از روش DSC برای تعیین پایداری فیزیکی قرص‌ها و امکان تداخل بین دارو با پلیمر و یا مواد جانبی استفاده شد.
یافته‌ها : نتایج حاصل از رهش دارو از فرمولاسیون‌های مختلف در زمان صفر، سه و شش ماه تفاوت معنی‌داری را نشان نداد. همچنین با مطالعه ترموگرام‌های DSC فرمولاسیون‌های فوق، پیک مشخص تئوفیلین در حدود 275  درجه سانتی‌گراد دیده شد و شکل ترموگرام‌ها تغییری را نشان نداد.
استنتاج: به‌طور کلی مطالعات آماری نتایج انحلال نشان داد که قرار دادن قرص‌های تئوفیلین تهیه شده به مدت
3 و 6 ماه در در شرایط مختلف تغییرات معنی‌داری در رهش دارو ایجاد نمی‌نماید. همچنین تغییری در پایداری فیزیکی قرص‌ها دیده نشد.
 
واژه‌های کلیدی: تئوفیلین، پایداری، آزاد سازی
متن کامل [PDF 557 kb]   (275 دریافت)    

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb