دوره 29، شماره 176 - ( شهریور 1398 )                   جلد 29 شماره 176 صفحات 140-150 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khammarnia M, Peyvand M. Role of Sexual Issues in Relapse of Substance Abuse: A Qualitative Study . J Mazandaran Univ Med Sci. 2019; 29 (176) :140-150
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12517-fa.html
خمرنیا محمد، پیوند مصطفی. تبیین درک نقش مسائل جنسی در بازگشت مجدد به اعتیاد به مواد مخدر: (یک مطالعه کیفی) . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (176) :140-150

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12517-fa.html


چکیده:   (1226 مشاهده)
سابقه و هدف: اختلالات عملکرد جنسی در اثر مصرف مداوم و مزمن مواد افیونی، همواره یکی از مشکلات جدی است که سوء مصرف کنندگان این مواد پس از ترک با آن مواجه بوده که این موضوع احتمال بازگشت مجدد به مواد مخدر را پس از ترک مواد افزایش می دهد. بنابراین مطالعه حاضر با هدف تعیین نقش مسائل جنسی در بازگشت مجدد به اعتیاد به مواد مخدر انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه به روش کیفی در سال 1396 در شهرستان زاهدان انجام شد. روش نمونه گیری به صورت هدفمند بود و افرادی که بیشترین اطلاعات و نیز تمایل به مشارکت در مطالعه را داشتند انتخاب شدند. نمونهگیری تا تکمیل داده ها ادامه یافت و در مجموع 22 نفر در این مطالعه شرکت کردند. داده ها از طریق مصاحبه حضوری با استفاده از پرسشنامه نیمه ساختار یافته جمع آوری شد و تمام مصاحبه ها ضبط و بر روی کاغذ پیاده سازی شد. در این مطالعه تحلیل داده ها به روش آنالیز محتوای جهت دار انجام شد.
یافتهها: بر اساس نتایج مطالعه حاضر 9 نفر (درصد41) از افراد مشارکت کننده مجرد بودند و ماده مصرفی13 نفر (درصد 59) تریاک و 9 نفر (درصد49) کریستال بود. مضامین اصلی استخراج شده در این مطالعه تقویت قوای جنسی، شهوت و غریزه جنسی، افزایش مدت زمان و تعداد دفعات رابطه جنسی بود. اکثریت افراد جهت افزایش زمان رابطه جنسی و پیشگیری از انزال زودرس مواد مخدر مصرف میکردند. مضامینی که به عنوان راه کار جهت پیشگیری از عود اعتیاد تبیین شدند، ازدواج و پایبند بودن به خانواده، افزایش اعتقادات مذهبی و بهبود شرایط اقتصادی بود.
استنتاج: مسائل جنسی نقش مهمی در بازگشت به مواد مخدر در بین مصرفکنندگان دارد. آموزش مهارت های جنسی و درمان مشکلات جنسی و به نوعی تغییر در سبک زندگی بیماران میتواند گامی موثر جهت حمایت از آن ها باشد.
 
واژه‌های کلیدی: مسائل جنسی، بازگشت مجدد، مواد مخدر
متن کامل [PDF 512 kb]   (245 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb