دوره 29، شماره 176 - ( شهریور 1398 )                   جلد 29 شماره 176 صفحات 151-166 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khalili R, Sirati nir M, Fallahi Khoshknab M, Mahmoudi H, Ebadi A. Self-Care Strategies and Its Effective Factors in Veterans with Chronic Posttraumatic Stress Disorder: A Qualitative Study . J Mazandaran Univ Med Sci. 2019; 29 (176) :151-166
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12571-fa.html
خلیلی ربابه، سیرتی نیر مسعود، فلاحی خشکناب مسعود، محمودی حسین، عبادی عباس. تبیین راهبردهای مراقبت از خود و عوامل موثر بر آن در جانبازان مبتلا به اختلال استرس مزمن پس از ضربه جنگ: مطالعه کیفی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (176) :151-166

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12571-fa.html


چکیده:   (1002 مشاهده)
سابقه و هدف: خود مراقبتی میتواند با توانمند سازی مبتلایان به اختلال استرس پس از سانحه در فرایند بهبودی و سلامت شان موثر واقع شود. از آنجا که تصویر واضحی از نحوه خودمراقبتی مبتلایان به اختلال استرس مزمن پس از ضربه ناشی از جنگ وجود ندارد، بنابراین هدف از انجام این مطالعه، تبیین راهبردهای مراقبت از خود در جانبازان مبتلا به اختلال استرس مزمن پس از ضربه جنگ میباشد.
مواد و روشها: مطالعه حاضر، بخشی از نظریـه زمینـهای است که در سـال 1394 تا 1396 انجام یافت. دادهها با استفاده از مصاحبههای عمیق نیمه سـاختار یافتـه و یادداشـتهـای در عرصه جمعآوری شد. ۱۲ رزمنده جانباز و ۱۳ فرد دخیل در خود مراقبتی آنان با روش نمونهگیری هدفمند از جانبازستان بقیه ا... اعظم، کلینیک روانپزشکی صدر و مرکز مشاوره غرب تهران در آن مشارکت نمودند. تجزیه و تحلیل دادهها طبق روش کوربین و اشتراوس صورت گرفت.
یافتهها: فروپاشی انسجام وجودی» بـه عنوان مهم ترین نگرانی جانبازان مبتلا به اختلال پس از ضربه جنگ شناسایی شد. عوامل تاثیرگذار و مداخلهگر شامل معنویت، دانش فرد، حمایت خانواده و حمایت جامعه و تسهیلات سازمان، ابعاد و پیامد مربوط به بیماری، ساختار شخصیتی، ماهیت و ابعاد مربوط به درمان بیماری و حمایت ناکافی از سوی سازمان به عنوان تسهیلکنندهها و بازدارندههای راهبردهای خود مراقبتی بودند. راهبردهای خود مراقبتی شامل مقابله ناسازگار (فرار و اجتناب، انزواطلبی، سرکوب، رفتار تکانشی) و سازگار (پایبندی به درمان، جستجوی حمایت اجتماعی، تمسک معنوی، تلاش برای حفظ و کسب استقلال) بود.
استنتاج: راهبردهای خود مراقبتی جانبازان بر حسب عوامل ساختاری زمینهای میتوانست متفاوت باشد. منابع حمایتی (خانواده، جامعه و سازمان) میتوانند در روند خود مراقبتی این گروه از جانبازان با تسهیل کاربرد راهبردهای مقابله سازگار در جهت بازسازی انسجام وجودی شان مداخله نمایند.
 
متن کامل [PDF 694 kb]   (193 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: روان پرستاری

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb