دوره 29، شماره 175 - ( مرداد 1398 )                   جلد 29 شماره 175 صفحات 14-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Erfani sharifian F, Bahrami F, Zekri S, Sahraei H. Cinnamaldehyde Antagonizes REM Sleep Reduction Induced by Immobilization Stress in Rats. J Mazandaran Univ Med Sci. 2019; 29 (175) :14-24
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12796-fa.html
عرفانی شریفیان فاطمه، بهرامی فریده، ذکری شاهین، ضحرایی هدایت. تقابل سینامالدهید با کاهش خواب REMایجاد شده بر اثر استرس بی حرکتی در رت . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (175) :14-24

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12796-fa.html


چکیده:   (811 مشاهده)
سابقه و هدف: خواب و استرس پدیدههایی هستند که به صورت دوجانبه با یکدیگر مرتبط بوده و یکدیگر را تحت تاثیر قرار میدهند. در این میان استرس بیحرکتی روشی قابل اجرا در مدلهای حیوانی است که میتوان به وسیلهی آن به نوروبیولوژی ارتباط استرس و خواب پی برد. سینامالدهید به عنوان یک داروی گیاهی با خاصیت آنتیاکسیدانی است که استفاده از آن در جهت تیمار اختلالات خواب مرتبط با استرس قابل بررسی است.
مواد و روشها: در این مطالعه اثرات استرس بیحرکتی توام با استرس فیزیکی به صورت تنگی جا بر مراحل خواب رتهای نژاد ویستار بررسی شده است.مراحل خواب از طریق ثبت EEG و EMG قبل و بعد از استرس طی سه روز متوالی اندازهگیری شدند. رتها توسط سینامالدهید با دوز mg/kg/day20 به صورت گاواژ تیمار شدند. این تیمار از یک هفته قبل از جراحی آغاز وتا پایان آزمایش به مدت 18 روز تداوم داشت.
یافتهها: نتایج نشان دادند که مدل استرس بی حرکتی به کار برده شده در این مطالعه منجر به کاهش اندک اما معنیدار خواب REM در رتها میشود (01/0P=). همچنین تیمار با سینامالدهید نه تنها توانست از کاهش خواب REM پس از استرس ممانعت به عمل آورد بلکه به طور معنیداری میزان خواب REM و NREM را افزایش نیز داد.
استنتاج: یافتههای این مطالعه حاکی از اثر مفید سینامالدهید در پیش برد مراحل خواب بوده و این ماده قادر به اصلاح کاهش خواب REM پس از استرس بیحرکتی میباشد.
 
واژه‌های کلیدی: خواب، REM، NREM، استرس بی‌حرکتی، سینامالدهید
متن کامل [PDF 701 kb]   (148 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: فيزيولوژي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb