دوره 29، شماره 178 - ( آبان 1398 )                   جلد 29 شماره 178 صفحات 64-74 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fazli M, Kaldi A, Seyedmirzayei S M. Quality of Life and Related Demographic Factors among Elderly in Amol, Iran . J Mazandaran Univ Med Sci. 2019; 29 (178) :64-74
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12881-fa.html
فضلی مهدی، کلدی علیرضا، سیدمیرزایی سیدمحمد. کیفیت زندگی و عوامل جمعیت شناختی مرتبط با آن در سالمندان شهرستان آمل . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (178) :64-74

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12881-fa.html


چکیده:   (771 مشاهده)
سابقه و هدف: سالمندی در جامعه ایران رو به افزایش است و اطلاع از کیفیت زندگی سالمندان و متغیرهای مؤثر بر آن میتواند زمینه برنامهریزی صحیح برای ارتقاء سلامت این گروه سنی را فراهم کند. این مطالعه با هدف تعیین کیفیت زندگی در جمعیت سالمند شهرستان آمل و عوامل جمعیت شناختی مرتبط با آن انجام پذیرفت.
مواد و روشها: این مطالعه مقطعی، که با مشارکت 450 نفر از سالمندان بالای 60 سال تحت پوشش شبکه بهداشت شهرستان آمل در سال 1396، انجام پذیرفت، نمونهگیری به روش خوشهای چند مرحلهای و به شکل تصادفی بر حسب ناحیه سکونت شهری/ روستایی، جنسیت و سن صورت گرفت. دادهها با استفاده از پرسشنامه کیفیت زندگی (SF-36) جمعآوری شد و با آزمونهای آماری t مستقل، One–Way ANOVA و رگرسیون چندگانه با استفاده از نرمافزار SPSS 24 تجزیه و تحلیل شد.
یافتهها: نتیجه آزمون رگرسیون چند متغیره به روش همزمان (Enter) نشان داد که پنج متغیر شغل، سن، جنس، تحصیلات و منبع درآمد به ترتیب بیشترین سهم را در تغییرات کیفیت زندگی دارند (05/0 >P).
استنتاج: کیفیت زندگی در حد مطلوب و سلامت جسمانی سالمندان پایینتر از سلامت روانی بوده است و سالمندان 6960 سال، متاهل، مرد، شاغل، سرپرست خانوار، دارای تحصیلات بالاتر، سالمندانی که با همراهان زندگی میکردند و همچنین سالمندانی که استقلال مالی داشتند، از کیفیت زندگی بالاتری برخوردار بودند.
 
متن کامل [PDF 596 kb]   (280 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: پزشکي اجتماعي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb