دوره 29، شماره 178 - ( آبان 1398 )                   جلد 29 شماره 178 صفحات 85-97 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Enjezab B, ZBanafsheh Farzinrad M, Farzinrad B, Dehghani4arehosseinabadi A. Effect of Mindfulness-Based Cognitive Therapy on Menopausal Symptoms: A Randomized Clinical Trial . J Mazandaran Univ Med Sci. 2019; 29 (178) :85-97
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12907-fa.html
انجذاب بهناز، زارع حسین آبادی مینا، فرزین راد بنفشه، دهقانی علی. تاثیر شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر علایم یائسگی: یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (178) :85-97

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12907-fa.html


چکیده:   (725 مشاهده)
سابقه و هدف: کاهش سطح استروژن در حوالی دوران یائسگی، منجر به بروز علایمی میشود که جهت بهبود علایم از روشهای درمانی هورمونی و غیر هورمونی استفاده میشود. هدف انجام این مطالعه، تعیین اثر بخشی مشاوره با رویکرد شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر علایم یائسگی زنان حوالی دوران یائسگی می باشد.
مواد و روشها: پژوهش حاضر کارآزمایی بالینی می باشد که بر روی 73 خانم حوالی دوران یائسگی با استفاده از روش تصادف سازی ساده در دو گروه آزمون (36 نفر) و کنترل (37 نفر)، در شهر یزد در سال 1396 انجام گرفت. شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی در 8 جلسه دو ساعته، هفتهای یک بار برای گروه آزمون انجام شد و گروه کنترل هیچ مداخلهای دریافت نکرد. ابزار گردآوری اطلاعات شامل پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک، شاخص کوپرمن و مقیاس درجهبندی یائسگی بود که قبل، بلافاصله بعد و یک ماه بعد از اتمام مداخله توسط هر دو گروه تکمیل شد.
یافتهها: بر اساس نتایج آزمون تی مستقل در مرحله بعد از مداخله و پیگیری میانگین نمرات علایم یائسگی و ابعاد آن به جز حیطه ادراری- تناسلی کاهش معناداری در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل نشان داد (001/0P<). نتایج آزمون اندازهگیری مکرر نشان داد میانگین نمرات علایم یائسگی و ابعاد آن در گروه مداخله در مراحل مختلف اجرای مطالعه تغییرات معنادار داشته است (001/0>P).
استنتاج: با توجه به تاثیر شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر بهبود علایم یائسگی، استفاده از این روش میتواند به عنوان یکی از روشهای حمایتی در مدیریت حوالی دوران یائسگی مد نظر قرار گیرد.
 
شماره ثبت کارآزمایی بالینی : 1N2017080935598IRCT

 
متن کامل [PDF 851 kb]   (297 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: مامائی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb