دوره 29، شماره 178 - ( آبان 1398 )                   جلد 29 شماره 178 صفحات 98-106 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ehsani H, Molania T, Mesgarani A, Ebrahimpour A, Shir Aliniya M, Moosazadeh M et al . Comparing the Effect of Rosa damascena and Vinegar Mouthwash and Chlorhexidine Mouth Wash on Plaque-induced Gingivitis: A Single Blind Clinical Trial . J Mazandaran Univ Med Sci. 2019; 29 (178) :98-106
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13054-fa.html
احسانی حدیث، ملانیا طاهره، مسگرانی عباس، ابراهیم پور علیرضا، شیرعلی نیا میلاد، موسی زاده محمود و همکاران.. مقایسه اثر دهان شویه سرکه و گلاب با کلرهگزیدین بر روی ژنژیویت ناشی از پلاک (کارآزمایی بالینی یک سو کور). مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (178) :98-106

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13054-fa.html


چکیده:   (759 مشاهده)
سابقه و هدف: ژنژیویت یک بیماری چند عاملی است که به واسطه تداخل بین باکتریهای بیماریزا و درجات مختلف پاسخ سیستم ایمنی ایجاد میشود. ژنژیویت ناشی از پلاک، شایع‌ترین فرم ژنژیویت است. روش‌های مکانیکی و شیمیایی برای برداشت پلاک وجود دارد.با توجه به اثرات سوء کلرهگزیدین، هدف از این مطالعه مقایسه اثر دهان شویه سرکه و گلاب با کلرهگزیدین بر ژنژیویت ناشی از پلاک می‌باشد.
مواد و روشها: این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی یک سوکور تصادفی است. مقدار حجم نمونه بر اساس داده‌های پایلوت ,112 نفر تعیین شد، سپس افراد به 3 گروه (2 گروه مورد و 1 گروه کنترل) تقسیم شدند و تحت درمان با کلر هگزیدین و سرکه و گلاب قرار گرفتند. 3 متغیر شاخص لثه‌ای(GI)، شاخص پلاک PI) ( و خونریزی حین پروبینگ BOP در ابتدا ثبت شد، سپس در هفته‌های 1و 3 مورد ارزیابی قرار گرفت. دادهها توسط نرمافزار SPSS20 تحلیل شدند.
یافتهها: نتایج مطالعه نشان داد بیشترین میزان تاثیر برای کاهش GI، PI و BOP در گروه کلرهگزیدین اتفاق افتاده و بعد از آن بیشترین میزان کاهش برای گروه سرکه و گلاب و کمترین میزان تغییر در گروه پلاسبو مشاهده شد. تفاوتها در متغیرهای BOP و GI بین گروه سرکه و گلاب و پلاسبو معنیدار بود (001/0P<).
استنتاج: سرکه و گلاب در بهبود ژنژیویت موثر است ولی نسبت به کلرهگزیدین از قدرت پایینتری برخوردار است. لذا بهتر است مطالعات گستردهتر با زمان طولانیتر جهت شناخت اثرات بلند مدت این دهان شویه بر ژنژیویت و همچنین تاثیر آن بر موارد دیگر مانند پریودنتیت انجام پذیرد.
 
شماره ثبت کارآزمایی بالینی : 1N2017050233770IRCT

 
متن کامل [PDF 239 kb]   (365 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: دندانپزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb