دوره 29، شماره 181 - ( بهمن 1398 )                   جلد 29 شماره 181 صفحات 1-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Islami M, Soleimani M, Ajami M, Darvish M. Co-culture of Umbilical Cord-derived Hematopoietic and Mesenchymal Stem Cells on Protein-Coated poly-L-Lactic Acid Nanoscaffolds. J Mazandaran Univ Med Sci. 2020; 29 (181) :1-11
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13457-fa.html
اسلامی مریم، سلیمانی مسعود، عجمی منیره، درویش مریم. کشت توامان سلول های بنیادی خونساز و مزانشیمی مشتق شده از خون بند ناف بر روی داربست های نانوفیبری پلی ال لاکتیک اسید. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (181) :1-11

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13457-fa.html


چکیده:   (1189 مشاهده)
سابقه و هدف: امروزه سلول های بنیادی خونساز (HSC) خون بند ناف به دلیل مزایایی چون، در دسترس بودن، توانایی خود نوسازی، تکثیر و تمایز بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. محدویت اصلی در استفاده از این سلولها، تعداد کم آن ها در واحد حجم خون بند ناف می باشد. جهت غلبه بر این محدودیت، کشت توام سلولهای خونساز و مزانشیمی (MSCs ) مشتق از خون بند ناف یک راهکار کاربردی می باشد. این مطالعه با هدف تکثیر HSC خون بند ناف به صورت همکشتی با سلولهای مزانشیمی مشتق از خون بند ناف بر روی محیط سه بعدی پلیاللاکتیک اسید پوشیده شده (PLLA) با پروتئین فیبرونکتین می باشد.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، پس از جداسازی سلول های CD133+ با استفاده از تکنیک MACS، تایید خلوص سلول ها با استفاده از فلوسایتومتری انجام شد. سپس سلول ها بر روی بستر نانوالیاف PLLA کونژوگه با فیبرونکتین (PLLA-Fn ) در حضور MSCs (گروه 1)، داربست نانوفیبری PLLA در حضور MSCs (گروه 2) و داربست PLLA (گروه 3 ) کشت داده شدند. میزان تکثیر، قدرت کلنی‌زایی و میزان زیست سازگاری سلول ها به ترتیب با استفاده از لام هموسیتومتر، تست سنجش کلنی (CFU assay ) و تست MTT در گروه های نامبرده مورد بررسی قرار گرفت.
یافتهها: سلولهایی که بر روی داربست PLLA-Fn به صورت توام با MSCs کشت شدند (گروه 1). میزان بیشتری از نشانگر بنیادینگی +CD133 را نسبت به گروه های دیگر دارا می باشند. همچنین قدرت کلنی‌زایی و میزان زیست سازگاری در این گروه در مقایسه با سایر گروهها، افزایش معناداری به همراه داشت (05/0 < P ).
استنتاج: نتایج این مطالعه، بهینه بودن سیستم کشت سه بعدی پوشش داده شده با فیبرونکتین به صورت هم کشتی با سلول های مزانشیمی را جهت تکثیر سلولهای CD133+ با حداقل میزان تمایز اثبات نمود.
متن کامل [PDF 462 kb]   (366 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بیوتکنولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb