دوره 29، شماره 180 - ( دی 1398 )                   جلد 29 شماره 180 صفحات 108-112 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shiva A, Yazdani Charati J, Elkaei A, Zamanzadeh M. Prevalence of Recurrent Aphthous Stomatitis in University Students and Its Relation with Anxiety. J Mazandaran Univ Med Sci. 2019; 29 (180) :108-112
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13484-fa.html
شیوا آتنا، یزدانی چراتی جمشید، الکائی عظیم، زمان زاده مریم. شیوع استوماتیت آفتی راجعه در دانشجویان و ارتباط آن با اضطراب. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (180) :108-112

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13484-fa.html


چکیده:   (125 مشاهده)
سابقه و هدف: استوماتیت آفتی راجعه یا آفت دهانی از شایع ترین ضایعات دهانی است که در بالغین مشاهده میشود. تحقیقات نشان داده وقایع تنش‌ زا ممکن است در بروز این زخم‌ها موثر باشد. این مطالعه با هدف بررسی شیوع استوماتیت آفتی راجعه در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران و ارتباط آن با اضطراب صورت پذیرفت.
مواد و روشها: در این مطالعه توصیفی-تحلیلی و مقطعی که در سال 1397 انجام شد، 683 دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به روش طبقه‌ای تصادفی انتخاب و در مطالعه شرکت کردند. ابزار گردآوری اطلاعات شامل پرسشنامه اضطراب کتل (Cattel) که روایی و پایایی آن مورد تایید است و سابقه ابتلا به آفت دهانی نیز ثبت شد. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار 22SPSS و روش‌های آماری توصیفی و استنباطی استفاده شد.
یافتهها: شیوع آفت دهانی نمونه‌های این مطالعه، 8/21 درصد بود. ارتباط بین سابقه آفت دهانی با میزان اضطراب در دانشجویان معنی دار بود(04/0=P).
استنتاج: در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران درجات مختلف اضطراب تاثیر معنی داری در میزان ابتلا به آفت دهانی داشته است. لذا برنامه‌ریزی و ارائه راهکار برای کنترل اضطراب و بررسی علل آن و در نتیجه کاهش ضایعات استوماتیت آفتی ضروری به نظر می‌رسد.

 
واژه‌های کلیدی: استوماتیت آفتی راجعه، آفت، اضطراب
متن کامل [PDF 217 kb]   (51 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: دندانپزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb