دوره 29، شماره 181 - ( بهمن 1398 )                   جلد 29 شماره 181 صفحات 150-155 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khoramizadeh M, Hashem-Dabaghian F, Forogh B, Mohammadi Kenari H. Improvements in Quality of Life and Range of Motion in Shoulder and Neck Area after Dalk and Ghamz Massage in Patients with Chronic Non-specific Neck Pain. J Mazandaran Univ Med Sci. 2020; 29 (181) :150-155
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13551-fa.html
خرمی زاده منصور، هاشم دباغیان فتانه، فروغ بیژن، محمدی کناری حوریه. بهبود کیفیت زندگی و دامنه حرکات در ناحیه شانه و گردن در اثر ماساژ (دلک و غمز) در بیماران مبتلا به گردن درد مزمن غیر اختصاصی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (181) :150-155

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13551-fa.html


چکیده:   (1322 مشاهده)
سابقه و هدف: درد مزمن گردن یکی از مشکلات شایع عضلانی اسکلتی است و محدودیت حرکات گردن و شانه میتواند سبب افت کیفیت زندگی گردد. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی تأثیر ماساژ دلک و غمز بر دامنه حرکات گردن و شانه و کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به گردن‌ درد مزمن غیر اختصاصی انجام پذیرفت.
مواد و روشها: در این مطالعه نیمه تجربی که در سال ۲۰۱۸ در تهران انجام پذیرفت، مداخله در ۴ مرحله متوالی (هفته‌ای یک ‌بار) صورت گرفت. پیامدهای مطالعه در رابطه با کیفیت زندگی در ۳ مرحله قبل از مداخله، بعد از مداخله و یک ماه بعد از مداخله و میزان محدودیت حرکات گردن و شانه قبل و بعد هر مداخله و یک ماه بعد از مداخله چهارم مورد سنجش قرار گرفتند. تجزیه ‌و تحلیل داده ‌ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS انجام شد.
یافتهها: کیفیت زندگی و دامنه حرکات در ناحیه شانه و گردن قبل از شروع جلسه اول ماساژ با میزان آن بعد از اتمام ماساژ تفاوت معنیداری داشت (05/0>P). بعد از اتمام جلسات ماساژ و دوره پیگیری یک‌ ماهه، تفاوت معنیداری در کیفیت زندگی و دامنه حرکات در ناحیه شانه و گردن مشاهده نشد (05/0<P).
استنتاج: ماساژ دلک و غمز در بیماران با درد مزمن غیر اختصاصی گردن موجب بهبود نسبی در کیفیت زندگی و دامنه حرکات در ناحیه شانه و گردن میگردد.
 
شماره ثبت کارآزمایی بالینی : 2N20171111037368IRCT
 
متن کامل [PDF 606 kb]   (225 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: طب سنتی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb