دوره 29، شماره 178 - ( آبان 1398 )                   جلد 29 شماره 178 صفحات 42-51 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bazrgari H, Zarghani H. Natural Gamma Radiation and Effective Annual Dose in Hot Springs in South Khorasan Province, Iran. J Mazandaran Univ Med Sci. 2019; 29 (178) :42-51
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13726-fa.html
بذرگری حسین، نقی زاده علی، زرقانی حسن. میزان تابش پرتو گامای محیطی و دز موثر سالیانه چشمه های آبگرم طبیعی استان خراسان جنوبی . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (178) :42-51

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13726-fa.html


چکیده:   (650 مشاهده)
سابقه و هدف: تابش زمینه به‌طور طبیعی در محیط زیست وجود دارد و باعث پرتوگیری می‌شود. این پرتوها می‌توانند موجودات زنده را تحت تأثیر قرار داده و سبب آسیب‌های کروموزومی، بیماری‌های ژنتیکی و سوماتیکی شوند. چشمه‌های آبگرم طبیعی یکی از منابع تابش گامای زمینه هستند. این مطالعه به منظور تعیین دز جذبی گامای محیطی و دز موثر سالانه چشمه‌های آبگرم استان خراسان جنوبی و مقایسه آن با استاندارد در فصل تابستان و پاییز سال 1397 انجام شد.
مواد و روشها: برای اندازه‌گیری گامای محیطی چشمه‌ها، از دزیمتر X5CPLUS استفاده شد. دزیمتری برای هر چشمه در فضای باز و بسته در تابستان و پاییز صورت گرفت و نتایج تابش گامای زمینه بر حسب نانو سیورت در ساعت و دز موثر سالانه بر حسب میلی سیورت در سال محاسبه شد. تحلیل نتایج با استفاده از نرم‌افزار اکسل و SPSS و آزمون ANOVA با 05/0= α صورت گرفت.
یافتهها: بر اساس یافتههای مطالعه، میانگین تابش گامای زمینه در آبگرم دیگ رستم بالاترین و آبگرم طبس پایینترین میزان را داشت. همچنین میانگین دز موثر در تمامی آبگرمها در فضای باز بهطور معنیداری کمتر از فضای بسته بود (001/0>P).
استنتاج: بر اساس نتایج مطالعه، میانگین تابش گامای زمینه و دز موثر سالانه در فضای باز برای همه چشمهها در حد کمتر از میانگین جهانی است ولی در فضای بسته آبگرم طبیعی فردوس، سربیشه و درمیان، بیشتر از میانگین جهانی قرار دارند که ممکن است باعث مخاطراتی برای استفاده کنندگان از آنها و افراد شاغل در آنجا شود.
 
متن کامل [PDF 316 kb]   (253 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت محیط زیست

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb