دوره 30، شماره 189 - ( مهر 1399 )                   جلد 30 شماره 189 صفحات 37-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Lahijanian H, Shahgholian N, Valiani M. Effect of Auriculotherapy on Constipation Severity in Patients Undergoing Hemodialysis. J Mazandaran Univ Med Sci. 2020; 30 (189) :37-47
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13921-fa.html
لاهیجانیان حوری، شاهقلیان ناهید، والیانی محبوبه. تاثیر اوریکولوتراپی بر شدت یبوست مزمن بیماران تحت درمان با همودیالیز. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1399; 30 (189) :37-47

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13921-fa.html


چکیده:   (67 مشاهده)
 سابقه و هدف: یکی از شایعترین عوارض گوارشی در بیماران همودیالیزی، یبوست است که میتواند به واسطه هیپر کالمی، تهدیدکننده حیات بیمار باشد و طب فشاری میتواند در این راستا کمککننده باشد. این مطالعه با هدف بررسی تاثیر اوریکولوتراپی بر میزان شدت یبوست بیماران تحت درمان با همودیالیز انجام پذیرفت.
مواد و روشها: این مطالعه کارآزمایی بالینی یک سوکور، بر روی 70 بیمار مبتلا به یبوست تحت درمان با همودیالیز در شهر اصفهان در سال 1396انجام پذیرفت. بیماران به روش تصادفی به دو گروه آزمون و کنترل تقسیم شدند و گروه آزمون مدت یک ماه تحت اوریکولوتراپی با سید واکاریا در 5 نقطه قرار گرفتند. جمع‌آوری داده‌ها با استفاده از پرسشنامه مقیاس سنجش یبوست قبل، بلافاصله پس از مداخله و یک ماه بعد از مداخله انجام گردید و داده‌ها توسط نرم‌افزار SPSS نسخه 18 به کمک آزمون‌های آماری t مستقل، آنالیز واریانس با تکرار مشاهدات، آنالیز کوواریانس و کای‌اسکوئر آنالیز گردید.
یافتهها: شدت یبوست در گروه آزمون بین سه زمان قبل از مداخله، بلافاصله و یک ماه بعد از مداخله تفاوت معنی‌داری نشان داد به‌طوری‌که در گروه آزمون شدت یبوست کاهش، ولی در گروه کنترل تغییری دیده نشد (05/0 > P). همچنین میانگین کاهش نمره شدت یبوست بلافاصله و یک ماه بعد از مداخله نسبت به قبل از مداخله در گروه آزمون به‌طور معنی‌داری بیش‌تر از گروه کنترل بود (05/0 > P).
استنتاج: انجام اوریکولوتراپی در نقاط یبوست، رکتوم، روده بزرگ، شن من و کلیه بر کاهش شدت یبوست بیماران همودیالیزی تأثیر داشته است. پیشنهاد میگردد این روش جهت کاهش شدت یبوست بیماران مورد استفاده قرار گیرد.
 
شماره ثبت کارآزمایی بالینی : 1N20190319043091IRCT
واژه‌های کلیدی: اوریکولوتراپی، همودیالیز، یبوست
متن کامل [PDF 233 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: پرستاری

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb