دوره 10، شماره 28 - ( مهر 1379 )                   جلد 10 شماره 28 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghirvani Z, Pourgholami M. Effect of Muscimol on hyperglycemia, caused by I.C.V. injection of GABA.A receptor antagonists Bicuculline and picrotoxin and its role on regulation of blood glucose in mice. . J Mazandaran Univ Med Sci. 2000; 10 (28) :1-8
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-304-fa.html
قیروانی زهرا، پورغلامی محمدحسین. تاثیر بر هیپرگلیسمی ناشی از تزریق داخل بطن مغزی بیکوکولین و پیکروتوکسین، آنتاگونیست های گیرنده گابا-A، و نقش آنها در تنظیم گلوکز پلاسمایی رت (Rat). مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1379; 10 (28) :1-8

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-304-fa.html


چکیده:   (10847 مشاهده)
سابقه و هدف: تنظیم قند خون یکی از پدیده های پیچیده ای است که در اثر دخالت عوامل عصبی و هورمونی صورت می گیرد. علاوه بر عوامل هورمونی، عوامل عصبی نظیر نروترانسمیترهای مختلفی از جمله گاما آمینو بوتیریک اسید (GABA) در سیستم عصبی پستانداران وجود دارد که در تنظیم گلوکز خون شرکت می کنند.
مواد و روش ها: در آزمایشات از موش سفید آزمایشگاهی نژاد آلبینو، جنس نر در محدوده وزنی 20-25 گرم استفاده شد. در این تحقیق آنتاگونیست های گیرنده گاباA- (پیکروتوکسین 50 ng و بیکوکولین (25 ng و آگونیست گیرنده گاباA- (موسیمول 50 ng و (25 ng به صورت داخل بطن مغزی (icv) تزریق شده و نتایج حاصل از تزریق هر دارو در گروه آزمایشی با نتایج حاصل از تزریق سالین در گروه کنترل مورد مقایسه قرار گرفت و میانگین تغییرات قندخون مربوط به هر دوز در زمان های معین به دست آمد. به منظور مقایسه نتایج از آنالیز واریانس یک طرفه استفاده شد و بین نمونه های معنی دار t-test به عمل آمد. در همه حالات ملاک معنی دار بودن p<0.05 در نظر گرفته شد.
نتایج
: بررسی نتایج نشان داد که پیکروتوکسین icv) ،(50 ng نسبت به گروه کنترل سبب افزایش قندخون می شود که این اثر توسط تزریق موسیمول icv)،50 ng و 25) به صورت معنی داری (p<0.05) کاهش می یابد. همچنین بیکوکولین (25 نانوگرم) به صورت معنی دار کاهش می یابد.
استنتاج: به طور کلی به نظر می رسد که گیرنده گاباA- احتمالا از طریق افزایش سطح پلاسمایی انسولین و کاهش گلوکاگون و سوماتواستاتین باعث کاهش قندخون می شود، یعنی گیرنده گاباA- نقش مهاری در تزریق قندخون دارد.
متن کامل [PDF 1214 kb]   (1651 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb