دوره 10، شماره 29 - ( دى 1379 )                   جلد 10 شماره 29 صفحات 1-7 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ësmaeili Z, Vaez Zadeh N. To study the accidents patterns in children under 15 years of age met with an accident in mazandaran province in 78-79 . J Mazandaran Univ Med Sci. 2000; 10 (29) :1-7
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-312-fa.html
اسماعیلی زهرا، واعظ زاده نازنین. بررسی الگوهای سوانح در کودکان زیر 15 سال سانحه دیده استان مازندران در سال 78-79. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1379; 10 (29) :1-7

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-312-fa.html


چکیده:   (9979 مشاهده)
سابقه و هدف: هر ساله میلیون ها کودک به دنبال سوانح جان خود را از دست می دهند. سوانح در کودکان به صورت های مختلف مشاهده می گردد که با توجه به سن کودک، نوع خاصی از سانحه در آنها بیشتر اتفاق می افتد. در کشور ما نیز هر ساله گروه های زیادی از کودکان دچار سوانح می شوند. با توجه به وقوع سوانح در کودکان به عنوان گروه آسیب پذیر، شناخت الگوهای سوانح می تواند راهبردهای مناسبی جهت پیشگیری از سوانح را فراهم نماید. لذا پژوهشی در زمینه بررسی الگوهای سوانح در کودکان زیر 15 سال انجام شد.
مواد و روش ها: در این مطالعه توصیفی، تعداد 2225 کودک زیر 15 سال سانحه دیده مراجعه کننده به مراکز اورژانس بیمارستان ها و مراکز پزشکی قانونی استان مازندران در مدت یک سال به طور تصادفی انتخاب شدند. روش گردآوری داده ها مصاحبه از طریق پرسشنامه منظم با سوالات بسته بود. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از آمار توصیفی و استنباطی و آزمون آماری کای دو استفاده شد.
نتایج
: این پژوهش نشان داد که سقوط (1/30 درصد) و تصادم (6/26 درصد) شایع ترین نوع سانحه هستند. آزمون آماری کای دو (1) بین جنس و نوع سانحه (P<0.0001) و همچنین بین سن و نوع سانحه ارتباط معنی داری را نشان داد (P<0.0001).
استنتاج: با توجه به مشخص شدن الگوهای سوانح در کودکان زیر 15 سال، پیشنهاد می شود با بهره گیری از اقدامات پیشگیرانه در خصوص سوانح بر اساس ویژگی های آن در هر منطقه گامی موثر در جهت کاهش سوانح برداشت.
واژه‌های کلیدی: سوانح، کودکان، پیشگیری
متن کامل [PDF 169 kb]   (1603 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb