دوره 12، شماره 37 - ( دى 1381 )                   جلد 12 شماره 37 صفحات 1-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zahiri S, Dezfolyan A, Panjeh shahin M, Mambini M, Dehghani D. Study of stereologic method in nephrotoxicity of cisplatin the anti-neoplastic drug in male rats . J Mazandaran Univ Med Sci. 2002; 12 (37) :1-11
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-332-fa.html
ظهیری شهلا، دزفولیان عبدالرحمان، پنجه شاهین محمدرضا، حیات مبینی محمد، دهقانی فرزانه. به کارگیری تکنیک استریولوژی در اثبات سمیت کلیوی القا شده توسط ماده ضد سرطان سیس پلاتین با بررسی پارامترهای حجمی در موش صحرایی نر. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1381; 12 (37) :1-11

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-332-fa.html


چکیده:   (12729 مشاهده)
سابقه و هدف: سیس پلاتین دارویی است که به طور گسترده جهت درمان تومورهای بدخیم مانند سرطان های تخمدان، بیضه، مثانه و غیره به کار می رود. مصرف این ترکیب به علت عوارض جانبی زیادی که روی اعضای مختلف به ویژه کلیه ها می گذارد محدود می باشد. از آنجا که سمیت کلیوی حاصل از این دارو تاکنون به لحاظ شواهد آزمایشگاهی (افزایش غلظت BUN و کراتینین سرم) و هیستوپاتولوژیکی مورد بررسی و اثبات قرار گرفته هدف از این تحقیق معرفی و به کارگیری تکنیک استریولوژی جهت اثبات این امر می باشد.
مواد و روش ها: سه گروه از موش های صحرایی نر به طور تصادفی جداسازی و به گروه های ده تایی تقسیم شدند. به گروهی سیس پلاتین به میزان 7.5 mg/kgحل شده در حلال و به گروه کنترل معادل آن حلال دارو یعنی سرم فیزیولوژی از طریق داخل صفاقی تزریق گردید. گروه سوم دارو را به شکل مزمن به میزان 1.25 mg/kg به مدت 5 روز متوالی دریافت نمود. گروه های اول و دوم 96 ساعت پس از تزریق و گروه سوم همین زمان پس از آخرین تزریق مورد کالبدشکافی قرار گرفتند و کلیه های راست آنان پس از توزین و قرار گرفتن در فیکساتیو مراحل آماده سازی بافت برای آنالیز میکروسکوپی را جهت تخمین حجم نمونه بر اساس اصل کاوالیه گذراندند.
یافته ها: مطالعات نشان می دهند نه تنها به لحاظ هیستوپاتولوژیک سیس پلاتین موجب آسیب سلولی عمدتا در لوله های پروکسیمال کلیوی و بافت بینابینی عضو گردیده بلکه آنالیز میکروسکوپی و تکنیک استریولوژی افزایش اندازه و هیپرتروفی تمامی بخش های کلیه (افزایش حجم کامل عضو، کورتکس و مدولا) را نشان می دهد که به طور بارزی نشانگر آسیب این عضو می باشد، هرچند که در دوز مزمن آسیب های کمتری قابل مشاهده می باشد.
استنتاج: به کارگیری تکنیک استریولوژی می تواند به عنوان ابزاری مفید جهت اثبات نحوه عمل داروها مورد استفاده قرار گرفته، و حتی در مواردی که سایر یافته ها کمک چندانی ننمایند، این تکنیک می تواند شاهدی موثر و کارآمد در این خصوص باشد.
متن کامل [PDF 5194 kb]   (2144 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb