دوره 13، شماره 41 - ( دى 1382 )                   جلد 13 شماره 41 صفحات 69-75 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Âligolbandi K, Balaghafari A, Siamian H, Damavandi A, Shabankhani B. Study on situation of medical filings and the effect of environmental factors on the medical files kept in the mazandaran university of medical sciences affiliated hospitals in 2001 . J Mazandaran Univ Med Sci. 2003; 13 (41) :69-75
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-353-fa.html
علی گلبندی کبری، بالاغفاری آزیتا، صیامیان حسن، دماوندی قربان علی، شعبان خانی بیژن. بررسی تاثیر عوامل محیطی بر وضعیت بایگانی پرونده های پزشکی در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سال 1380. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1382; 13 (41) :69-75

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-353-fa.html


چکیده:   (12451 مشاهده)
سابقه و هدف: عوامل محیطی نظیر عوامل شیمیایی، بیولوژیکی، فیزیکی و غیر متعارف، موجب از بین رفتن پرونده های پزشکی در بایگانی ها می شوند. با توجه به اهمیت حفظ و نگهداری مدارک پزشکی، پژوهشگران بر آن شدند تا به بررسی پرونده های موجود در بایگانی های پزشکی بیمارستان های استان مازندران با در نظرگرفتن شرایط اقلیمی منطقه، محل قفسه و پوشش پرونده ها و شرایط نگهداری آن ها جهت افزایش دوام و استحکام اوراق بپردازند.
مواد و روش ها: جامعه مورد بررسی، کلیه بایگانی های بیمارستـان های آموزشی- درمانی استان مازندران (20 مورد) می باشد.تحقیق به روش توصیفی انجام گرفت. ابزار گردآوری اطلاعات چک لیست (سیاهه سوالات) بود که توسط محققان از نزدیک بررسی، اندازه گیری و ثبت گردید.
یافته ها: این تحقیق نشان داد که عوامل فیزیکی و شیمیایی در بایگانی های پزشکی به ترتیب 75 درصد و 6/61 درصد پرونده ها و عوامل بیولوژیکی و غیر متعارف به ترتیب 2/61 درصد و 3/38 درصد پرونده ها را مورد فرسایش قرارداده اند. مهم ترین نکته در این بایگانی ها در سطح استان آن بوده است که در زمان بررسی، میزان رطوبت در تمامی موارد بالاتر از 60 درصد (بالاتر از حد طبیعی) بوده است.
استنتاج: با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و وجود فضاهای نا مناسب جهت بایگانی، رطوبت زیاد و دمای بالا و گرد و غبار موجب زوال و نابودی پرونده هاگردیده و محیطی مناسب جهت رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می آورد که ضروری است با اختصاص فضای مناسب و کنترل این عوامل، اقداماتی نظیر نصب دستگاه های رطوبت سنج ودما سنج و تهویه هوا و گرد و غبار روبی (حداقل هر شش ماه یک بار) و ضد عفونی انجام پذیرد. همچنین عامل نور موجب فرسایش پرونده ها می گردد که جهت جلوگیری از این فرسایش باید همزمان از نور طبیعی و مصنوعی با رعایت استانداردهای لازم، استفاده گردد و با تدابیر ایمنی در مواقع اضطراری (آتش سوزی)، وسایل اطفای حریق در بایگانی ها نصب گردد. براساس یافته های پژوهش و مشکلاتی که شیوه نگهداری سنتی مدارک پزشکی با آن مواجه می باشد، بهره گیری از تجربیات مدارک پزشکی الکترونیکی و سیستم های نوین بایگانی، ضروری به نظر می رسد.
متن کامل [PDF 135 kb]   (3423 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb