دوره 17، شماره 62 - ( بهمن 1386 )                   جلد 17 شماره 62 صفحات 49-53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amiri A, Nasiri E, Mouhammadpour R. Accuracy of double stethoscope device for blood pressure evaluation. J Mazandaran Univ Med Sci. 2008; 17 (62) :49-53
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-456-fa.html
امیری انسیه، نصیری ابراهیم، محمدپور تهمتن رضاعلی. مقایسه اندازه گیری فشارخون توسط گوشی معمولی با گوشی تلفیقی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1386; 17 (62) :49-53

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-456-fa.html


چکیده:   (8391 مشاهده)
سابقه و هدف: اندازه گیری دقیق فشارخون به عنوان شاخص مهم حیاتی در بخش های مختلف بالینی اهمیت زیادی دارد. یکی از مهم ترین و شایع ترین روش های اندازه گیری فشارخون با استفاده از روش غیرمستقیم با کاف فشار سنج و گوشی پزشکی می باشد. خطای انسانی و صحت انجام کار توسط دانشجویان گروه پزشکی در این روش مورد تردید است. لذا مطالعه حاضر به منظور تعیین دقت گوشی پزشکی تلفیقی درمقایسه با روش معمول و استاندارد گوشی پزشکی معمولی توسط استاد، انجام شد.
مواد و روش ها: در یک مطالعه تشخیصی، با رعایت موارد استاندارد، فشارخون سیستول و دیاستول 65 نفر از دانشجویان پرستاری داوطلب در وضعیت نشسته در دو مرحله با فاصله زمانی ده دقیقه، اندازه گیری شد. مرحله اول فشارخون از دست چپ با استفاده از گوشی تلفیقی توسط استاد و کارشناس، اندازه گیری و ثبت گردید و سپس بعد از پنج دقیقه فشارخون به روش استاندارد با استفاده از گوشی معمولی توسط استاد اندازه گیری و ثبت شد. همبستگی نتایج با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون تعیین گردید.
یافته ها: میانگین فشارخون سیستول و دیاستول با استفاده ازفشار سنج جیوه ای به روش استاندارد به ترتیب 11.3±1.1 و 7.5±1.1 بود و این فشارخون با استفاده ازگوشی تلفیقی توسط استاد و کارشناس مربوطه به ترتیب (11.2±1.2 و 7.4±1.2) و (11.1±1.2 و 7.2±1.1) بوده است. محاسبه فشارخون با روش های مختلف با هم هم خوانی داشته و میزان هبستگی آنان بالا بود.
استنتاج: استفاده از گوشی تلفیقی برای اندازه گیری فشارخون سیستول و دیاستول، روش مناسبی می باشد.
متن کامل [PDF 216 kb]   (1664 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb