دوره 18، شماره 67 - ( مهر 1387 )                   جلد 18 شماره 67 صفحات 7-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hedayati M, Haji Esmaeeli Hajjar F, Ehsani A, Hajheydari Z, Shokoohi T, Mohammadpour R et al . The effect of ketoconazole 2% solution in comparison with ketoconazole 2% shampoo on clinicalsigns and Malassezia yeasts in seborrhoeic dermatitis patients. J Mazandaran Univ Med Sci. 2008; 18 (67) :7-16
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-487-fa.html
هدایتی محمدتقی، حاجی اسماعیل حجار فرزانه، احسانی امیرهوشنگ، حاج حیدری زهره، شکوهی طاهره، محمدپور تهمتن رضاعلی و همکاران.. بررسی اثر محلول کتوکونازول 2 درصد در مقایسه با شامپوی کتوکونازول 2 درصد بر بهبودی علامت های بالینی و مخمرهای مالاسزیا در بیماران مبتلا به درماتیت سبوروئیک. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1387; 18 (67) :7-16

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-487-fa.html


چکیده:   (45943 مشاهده)
سابقه و هدف: درماتیت سبوروئیک ((SD یکی از اختلالات شایع پوستی است که مخمرهای مالاسزیا در اتیولوژی آناهمیت ویژه ایی دارد. با توجه به اهمیت داروهای ضد قارچی بخصوص آزولها در درمان آن در تحقیق حاضر اثر محلول کتوکونازول 2 درصد در برطرف نمودن علایم کلینیکی SD و تاثیر آن بر گونه های مالاسزیا در مقایسه با شامپوی کتوکونازول 2 درصد مورد ارزیابی قرار گرفت.
مواد و روش ها: این مطالعه بر روی 100 بیمار مبتلا به SD انجام شد. بیماران با توجه به شدت ضایعات در شروع و در روزهای چهاردهم و بیست و هشتم درمان رتبه بندی Scoring Index (SI) شدند. پوسته های برداشت شده از بیماران در روزهای قبل از درمان و بیست و هشتم جهت جداسازی گونه های مالاسزیا از نظر میکروسکوپی و کشت مورد بررسی قرار گرفتند. بیماران در دو گروه دریافت کننده محلول و شامپو بمدت 28 روز تحت درمان قرار گرفتند. در هفته های 2 و 4 دوره درمانی بیماران مجددا مورد بررسی قرار گرفته و SI نیز ثبت شد.
یافته ها: 58 درصد بیماران دارای ضایعه در ناحیه سر بودند. در آزمایش میکروسکوپی قبل از درمان اکثر بیماران (51 درصد) بیش از 7 مخمر در هر شان داشتند. کشت 77 درصد نمونه مثبت بوده و مالاسزیا گلوبوزا (57.1 درصد) شایعترین گونه جدا شده بود. در آزمایش میکروسکوپی بعد از درمان با محلول و شامپو به ترتیب 89.6 درصد و 82.6 درصد بیماران 3-1 مخمر در کل لام داشتند و کشت بعمل آمده از بیماران نیز به ترتیب در 94.8 درصد و 82.6 درصد موارد منفی بود. در مرحله قبل از درمان بیماران با SI متوسط دارای بیشترین میزان فراوانی بودند. در حالیکه در مرحله بعد از درمان بیشترین فراوانی در بیماران با SI ملایم مشاهده شد. کاهش SI در روز 28 تنها با دریافت محلول رابطه معنی داری داشت.
استنتاج: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که استفاده از محلول کتوکونازول 2 درصد در بیماران SD در مقایسه با شامپو کتوکونازول 2 درصد، با کاهش بیشتر بار مخمری در ضایعات، اثر بهتری نیز در بهبودی علایم بالینی بیماران داشته است. از این رو این شکل دارویی می تواند بعنوان یکی از مناسب ترین داروها در درمان SD مورد توجه قرار گیرد.
متن کامل [PDF 263 kb]   (5851 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb