دوره 19، شماره 70 - ( خرداد 1388 )                   جلد 19 شماره 70 صفحات 54-60 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Heidari M, Merghati Khoei E, Kiani A, Mohammadi tabar S. A study of the relationship between sexual activity and breastfeeding. J Mazandaran Univ Med Sci. 2009; 19 (70) :54-60
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-550-fa.html
حیدری معصومه، مرقاتی خویی عفت السادات، کیانی آسیابر آزیتا، محمدی تبار شفیقه. بررسی ارتباط شیردهی با فعالیت جنسی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1388; 19 (70) :54-60

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-550-fa.html


چکیده:   (26881 مشاهده)
سابقه و هدف: در سال های اخیر علاقه خانم ها به شیردهی و تداوم آن تا پایان 2 سالگی افزایش یافته است و در عین حال گزارشاتی مبنی بر اثرات منفی شیردهی بر فعالیت جنسی وجود دارد. می توان گفت که نقش شیردهی بر میل و فعالیت جنسی ناشناخته است، بعضی از زنان شیرده بیان می کنند که میل جنسی آنها در پایین است و در مقابل بسیاری از زنان شیرده بیان می کنند که بیشترین تحریک جنسی را پس از زایمان داشته اند. با توجه به نتایج متناقض در مورد رابطه شیردهی با فعالیت جنسی، این تحقیق روی خانم های شیرده و غیرشیرده مراجعه کننده به درمانگاه های دولتی پایش رشد کودک منتخب شهر تهران در سال 1386 انجام گرفت و فعالیت جنسی پس از زایمان آنها از پایان دو ماهگی تا شش ماهگی مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روش ها: در این مطالعه که به صورت هم گروهی تاریخی انجام شد، فعالیت جنسی 258 خانم شیرده (گروه مورد) با 198 خانم غیرشیرده (گروه شاهد) در دوران پس از زایمان مورد بررسی قرار گرفت. افراد دو گروه از نظر سن، پاریته، تحصیلات، شغل، درآمد و نوع زایمان مشابه سازی شدند. پرسشنامه مورد استفاده شامل مشخصات فردی، وضعیت اجتماعی و اقتصادی و سوالات مربوط به فعالیت جنسی در دوران پس از زایمان بود. سوالات پرسشنامه از طریق مصاحبه حضوری توسط پرسشگر تکمیل شد و اطلاعات به دست آمده با استفاده از نرم افزارSpss مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: افراد دو گروه با هم مشابه بودند. 28.3 درصد زنان شیرده و 22.9 درصد زنان غیرشیرده طی ماه اول پس از زایمان و 71.7 درصد زنان شیرده و 78.1 درصد زنان غیرشیرده فعالیت جنسی خود را در طی ماه دوم و بعد از آن شروع کرده بودند. ارتباط بین تعداد نزدیکی های پس از زایمان و شیرده و غیر شیرده بودن مادر معنی دار بود (p<0.02). تغییرات میل، رضایتمندی جنسی و تجربه ارگاسم در دوران پس از زایمان نسبت به قبل از بارداری در زنان شیرده و غیر شیرده تفاوت معنی داری نداشت. بین خشکی واژن و شیردهی در دوران پس از زایمان ارتباط معنی داری وجود نداشت.
استنتاج: به نظر می رسد که شیردهی با فعالیت جنسی ارتباط معنی داری ندارد.
واژه‌های کلیدی: شیردهی، فعالیت جنسی
متن کامل [PDF 236 kb]   (8736 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb