دوره 25، شماره 132 - ( دی 1394 )                   جلد 25 شماره 132 صفحات 210-218 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yazdani Charati J, Nikpour A, Nazar I. Patients’ Satisfaction Level from Services Provided in Sari Tooba Clinic and Associated Factors Using Hotelling's T2. J Mazandaran Univ Med Sci. 2016; 25 (132) :210-218
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-6742-fa.html
یزدانی چراتی جمشید، نیک پور ابوالفضل، نظر عیسی. بررسی میزان رضایتمندی و عوامل مرتبط با آن از خدمات درمانی در بیماران مراجعه کننده به کلینیک فوق تخصصی طوبی ساری با استفاده از آزمون 2T- هتلینگ. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1394; 25 (132) :210-218

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-6742-fa.html


چکیده:   (4082 مشاهده)

سابقه و هدف: سطح رضایت‌مندی، یﮏ ﺷﺎﺧﺺ مهم در ﺳﻨﺠﺶ ﮐﯿﻔﯿﺖ ارایه ﺧﺪﻣﺎت است و ارﺗﻘﺎء ﮐﯿﻔﯿﺖ ﺧﺪﻣﺎت ارایه ﺷﺪه در بخش‌های مختلف یک کلینیک فوق تخصصی، ﻧﯿـﺎز ﺑـﻪ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺻﺤﯿﺢ وﺿﻌﯿﺖ ﻣﻮﺟﻮد و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﺸﮑﻼت ﺑﺨﺶ‌ﻫـﺎ دارد. مطالعه حاضر با هدف تعیین کاربرد آزمون T2- هتلینگ در بررسی میزان رضایتمندی و عوامل مرتبط با آن در بیماران مراجعه کننده از خدمات درمانی کلینیک طوبی ساری در سال 1394 می باشد.

مواد و روش‌ها: این مطالعه به صورت توصیفی- تحلیلی در سال 1394 در بین 603 مراجعه‌کننده به کلینیک فوق تخصصی طوبی شهرستان ساری انجام شد. ابزار پژوهش پرسشنامه محقق ساخته بود که روایی و پایایی آن سنجیده شد. جهت دستیابی به نتایج و یافته‌ها، اطلاعات در برنامه نرم‌افزاری SPSS نسخه 20 درج و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: سطح کلی رضایتمندی افراد پایین، متوسط و خوب به ترتیب 20، 27 و 53 درصد می‌باشد. بین ابعاد رضایت و محل سکونت، پوشش بیمه‌ای، وضعیت تاهل و شغل رابطه معنی‌داری دیده نشد. در مورد سازه‌ها نیز تنها سازه مربوط به پزشک از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده است و سایر سازه با وضعیت مطلوب تفاوت معنی‌داری داشته‌اند.

استنتاج: در حالی که خدمات ارائه شده به مراجعین کلینیک فوق تخصصی طوبی ساری به طور نسبی رضایت بخش گزارش شد، در بعد داروخانه (مدت زمان انتظار برای تحویل دارو) و امکانات رفاهی (سکوت و آرامش محوطه) میزان نارضایتی بالا بود، بنابراین پیشنهاد می‌شود این کلینیک جهت ایجاد فضای آرام و امکانات رفاهی برای بیمار تلاش کند و هم چنین با افزایش تعداد نیروی کار در داروخانه، مدت زمان انتظار را برای تحویل دارو کم کرده تا میزان رضایتمندی از بخش داروخانه افزایش یابد.

متن کامل [PDF 217 kb]   (1466 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: آمار زیستی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb