دوره 15، شماره 50 - ( بهمن 1384 )                   جلد 15 شماره 50 صفحات 70-74 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ëshghi F, Hosseini S, Jamshidi M. The role of laparoscopy in diagnosing acute atypical abdominal pain . J Mazandaran Univ Med Sci. 2006; 15 (50) :70-74
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-715-fa.html
عشقی فریبرز، حسینی سیدنجات، جمشیدی مژگان. بررسی قدرت تشخیصی لاپاروسکوپی در دردهای حاد مبهم شکمی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1384; 15 (50) :70-74

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-715-fa.html


چکیده:   (9941 مشاهده)
سابقه و هدف: تعدادی از دردهای حاد شکمی، مبهم (Atypic) بوده و علایم و یافته های کلینیکی و پاراکلینیکی موجود نیز، مشخص کننده بیماری خاصی نیستند و از طرفی، ضرورت انجام جراحی را هم نمی توان اثبات کرد. در این گونه موارد که تشخیص مبهم و روشهای تشخیصی موجود کمک کننده نیستند، احتمالا لاپارروسکوپی تشخیصی می تواند روش موثری برای یافتن پاتولوژی های داخل شکم، باشد. این مطالعه به منظور بررسی قدرت تشخیصی لاپاراسوکوپی در بیماران مراجعه کننده با دردهای حاد مبهم شکم، به بیمارستان امام خمینی (ره) ساری انجام شده است.
مواد و روشها: نمونه های مورد پژوهش 28 بیمار بودند که (اردیبهشت تا اسفند 1380) به علت دردهای مبهم شکمی به اورژانس جراحی بیمارستان امام مراجعه کردند و بعد از گرفتن شرح حال کامل و انجام معاینات بالینی و اقدامات پاراکلینیکی لازم به تشخیص قطعی نرسیده و به مدت 18-24 ساعت تحت نظر قرار گرفتند، بعد از این مدت، در صورتی که به نتیجه و یا اندیکاسیون لازم برای عمل جراحی نرسیدند، لاپاروسکوپی تشخیصی انجام گردید. مشاهدات و اقدامات انجام شده در حین لاپاروسکوپی ثبت و کلیه نمونه های پاتولوژی برداشته شده جهت بررسی و تایید تشخیص به آزمایشگاه فرستاده شد، نتایج حاصله، با نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت و حساسیت، ویژگی و قدرت پیش گویی کنندگی مثبت و منفی آزمون محاسبه شد.
یافته ها: از 28 بیمار مورد مطالعه 55.5 درصد زن و میانگین سنی نمونه ها 15.16±31.23 سال بود. حساسیت لاپاراروسکوپی در تشخیص ضایعات داخل شکمی 84.6 درصد، ویژگی آن 85.7 درصد، قدرت پیش گویی مثبت آن 91.6 درصد و قدرت پیش گویی کنندگی منفی آن 75 درصد بود. همچنین حساسیت لاپاروسکوپی در تشخیص آپاندیسیت حاد 75 درصد و ویژگی آن 85.7 درصد، قدرت پیش گویی مثبت 85.7 درصد و قدرت پیش گویی منفی 75 درصد بود.
استنتاج: لاپاروسکوپی می تواند در تشخیص دردهای مبهم شکمی به ویژه در مواردی که اقدامات کلینیک و آزمایشات غیر تهاجمی، تشخیص قطعی را مشخص نکرده اند، کمک کننده بوده و از اتلاف وقت و هزینه و انجام لاپاروتومی های بی مورد و عوارض آن، همچنین از تاخیر در تشخیص بیماریهای خطرناک بکاهد.
واژه‌های کلیدی: لاپاروسکوپی، شکم حاد، درد
متن کامل [PDF 95 kb]   (2169 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb