دوره 15، شماره 47 - ( تير 1384 )                   جلد 15 شماره 47 صفحات 19-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Farzadkia M, Taher khani H. Evaluation of Sludge Management in Sewage Treatment Plant in Hamadan Province. J Mazandaran Univ Med Sci. 2005; 15 (47) :19-25
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-730-fa.html
فرزادکیا مهدی، طاهرخانی حشمت اله. بررسی کیفیت لجن تصفیه خانه فاضلاب شهر سرکان و مقایسه آن با استانداردهای زیست محیطی جهت استفاده مجدد در سال 1380. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1384; 15 (47) :19-25

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-730-fa.html


چکیده:   (12539 مشاهده)
سابقه و هدف: در حال حاضر عدم پایش کیفی لجن های خروجی از تصفیه خانه های فاضلاب کشور در اغلب موارد موجب راه یابی آنها به صورت خام به طبیعت و بروز مشکلات زیست - محیطی شده است. تصفیه خانه فاضلاب شهر سرکان در استان همدان در شمار تصفیه خانه هایی است که لجن های دفعی آن غالبا بدون هیچ کنترل بهداشتی به عنوان کود برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی این تحقیق، مطالعه کیفی لجن خروجی از تصفیه خانه فاضلاب سرکان و مقایسه آن با استانداردهای زیست - محیطی استفاده مجدد از لجن می باشد. در این راستا مشکلات موجود تصفیه خانه و راه کارهای اصلاحی آن نیزمورد بررسی قرار خواهد گرفت.
مواد و روشها: این تحقیق به مدت 12 ماه در طول سال 1380 بر روی لجن های دفعی تصفیه خانه سرکان انجام شد. در این طرح شاخص های تثبیت نظیر pH، نسبت جامدات فرار به کل جامدات (VS.TS)، سرعت ویژه جذب اکسیژن (SOUR)، شناور سازی(Floatation) ، رنگ و بوی لجن و خصوصات زیست شناختی لجن شامل تعیین محتمل ترین تعداد کلی فرم (Coliform) و کلی فرم های مدفوعی (FC) و شمارش تعداد تخم انگل، ارزیابی و تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: میانگین سالانه پارامترهای (VS.TS) و SOUR در لجن های دفعی تصفیه خانه به ترتیب برابر 0.73 و mgO2/gr.vs.h 3.37 بود. لجن های خروجی غالبا به رنگ قهوه ای تیره با بوی تعفن و دارای Ph خنثی بوده که در مدت کوتاهی شناور می شدند. میانگین تراکم کلی فرم مدفوعی در گرم جامدات خشک این لجن ها 107×8.97 و میانگین تعداد تخم انگل در چهار گرم جامدات خشک لجن های دفعی در چهار فصل سال، 251 برآورد گردید.
استنتاج: لجن های دفعی از این تصفیه خانه، لجن هایی خام و تثبیت نشده هستند که کیفیت میکروبی آنها پایین تر از کلاس B مقررات میکروبی USEPA می باشد. بنابراین دفع و یا استفاده مجدد از این لجن ها در کشاورزی، به شدت، سلامت بهداشت عمومی مردم را به خطر می اندازد. از این رو بایستی تثبیت این لجن ها قبل از دفع، مورد تاکید قرار گیرد.
متن کامل [PDF 201 kb]   (2514 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb