دوره 13، شماره 38 - ( فروردين 1382 )                   جلد 13 شماره 38 صفحات 20-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Âlizadeh A, Zarghari M, Golbabaee F, Mohammad pour R. Study on concentration of formaldehyde evaporations in the space of different wards in private and governmental hospitals of sari township 2001-2002 . J Mazandaran Univ Med Sci. 2003; 13 (38) :20-26
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-748-fa.html
علی زاده احمد، زرگری مهریار، گل بابایی فریده، محمدپور تهمتن رضاعلی. بررسی غلظت بخارات فرمالدیید در هوای بخش های مختلف بیمارستان های دولتی و خصوصی شهرستان ساری در سال های 81-1380. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1382; 13 (38) :20-26

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-748-fa.html


چکیده:   (13783 مشاهده)
مسابقه و هدف: فرمالدیید گازی است بی رنگ با بویی تند و زننده و تحریک کننده؛ یکی از مصارف مهم آن در خدمات پزشکی و بهداشتی، به عنوان عامل ضدعفونی کننده است. برابر گزارشات علمی، میزان تماس شغلی در این مراکز بالا است. اثرات حاد و مزمن فرمالدیید مانند خاصیت تحریک کنندگی پوست، مخاط چشم و دستگاه تنفسی و سرطان زایی در دستگاه تنفسی فوقانی حیوانات آزمایشگاهی توسط سازمان معتبر علمی جهانی مورد تایید قرار گرفته است. همچنین مخاطرات استنشاق طولانی مدت فرمالیدیید می تواند بر ظرفیت های حیاتی تنفسی تاثیر نامطلوب گذارده و موجب کاهش آن شود. با توجه به حساسیت و اهمیت بهداشتی تماس با فرمالدیید میزان آلودگی هوای بخش های مختلف بیمارستان های دولتی و خصوصی مورد سنجش قرار گرفت.
مواد و روش ها: روش مورد استفاده در این تحقیق NIOSH-3500 بوده است که با استفاده از پمپ نمونه بردار فردی و بطری گازشوی (Impenger) حاوی محلول جاذب، نمونه ها جمع آوری شده و با استفاده از اسپکتروفتومتر مدل DR-2000 سنجش انجام شد. همچنین پرسشنامه ای جهت اطلاع از واکنش افراد در معرض، تهیه شد و در اختبار آنن قرار گرفت.
یافته ها: میانگین تراکم فرمالدیید در بخش پاتولوژی (0.62±0.44) و اتاق عمل (0.4±0.05) بیمارستان های دولتی بیشتر از بیمارستان های خصوصی 0.44±0.26) و (0.29±0.12 بوده و بیشترین آلودگی مربوط به قسمت پاتولوژی بیمارستان های دولتی و کمترین آن مربوط به بخش اطفال بیمارستان های خصوصی و CCU و ICU بیمارستان های دولتی بوده است.
استنتاج: نتایج حاصل از نمونه برداری حاکمی از آن است که میانگین تراکم فرمالدیید در آزمایشگاه های آسیب شناسی و اتاق عمل بیش از حد تراکم مجاز (حد تراکم استاندارد سقفی فرمالدیید برابر (0.3 ppm است. نتایج حاصل از پرسشنامه نشان داد افرادی که در معرض فرمالدیید بودند دچار سرفه، سوزش و خارش گلو و بینی شده و اختلاف معنی داری بین بیمارستان های دولتی و خصوصی وجود دارد. به منظور حفظ و ارتقا سلامتی کارکنان و پیشگیری از مخاطرات ناشی از فرمالدیید توصیه اکید می شود اقدامات لازم جهت اصلاح و بهبود وضعیت بهداشتی، به ویژه در آزمایشگاه های آسیب شناسی که دارای محیطی خطرناک از نظر آلودگی هوا هستند به طور جدی به مرحله اجرا در آید.
متن کامل [PDF 169 kb]   (2037 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb